Rus parlamentosunun en üst yasama organı Duma, hızla büyüyen Bitcoin ve kripto para madenciliği endüstrisini kontrol altına almak ve kripto para birimlerine odaklanmak için yeni bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdi.

Rusya’da Rusya Federasyonu Federal Meclisi’nin alt meclisi konumundaki Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın başkanı Vyacheslav Volodin, yardımcısı Aleksei Gordeyev’e kripto para birimi konusunda komiteler arası bir çalışma grubu oluşturmasını ve bu grubun başkanlığını bugünkü genel kurul toplantısından önce konuyu gündeme getiren Andrey Lugavoy’un üstlenmesini istedi.

Lugavoy, madencilerin vergi ödemelerini istiyor

Güvenlik ve Yolsuzluk Kontrolü Komitesi’nin önde gelen isimlerinden biri olan Lugavoy, ülkedeki kripto madenciliği endüstrisi üzerinde daha fazla kontrol sağlama çabasının merkezinde yer alacak ve kararları uygulamada imza yetkisine sahip olacak. Lugavoy, şu anda yasal olarak gri bir alanı teşkil eden Rusya’da kripto madenciliğinin yasallaştırılmasını teklif ederken, Rus madencilerinin yılda 2 milyar dolar koyduğu kazançları üzerinden vergi ödememesine de itiraz etti.

Lugavoy ayrıca, bu konuları ele almak için önceden hazırlanmış bir yasaya sahip olduğunu, ancak bunu Duma’ya ne zaman sunacağını net olarak karar vermediğini ifade etti. Rus Bitcoin ve kripto para madencilik endüstrisi büyüdükçe, daha fazla resmi kurum bu sektöre ilgi gösteriyor. Kısa bir süre önce, düzenleyicilerin Rus petrol ve gaz devlerinden parlama gazı kullanarak kripto madenciliği yapmalarına izin veren bir teklif düşündükleri ortaya çıkmıştı. Bu hamleler, ülke içindeki kripto ticaretini ve ödemelerini ele alan uzun süredir bekleyen bir yasanın değerlendirilmesini hızlandıracak gibi görünüyor.

Çin’in bu yılın başlarında kripto madencilerini genel olarak sınır dışı etmesinden bu yana, ABD, Kazakistan ve Rusya, Bitcoin’in hash oranına en büyük katkıda bulunan ülkeler olarak podyuma çıkmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs, bu token'lara yaradı: %450 değer kazandı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.