Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin üzerine gidiyor ve sanal varlıklara bağlı olan banka hesaplarının iptal edileceğini söylüyor.

Gelen en son haberlere göre, ülkede gerçekleşen kara para aklama olaylarıyla mücadele ile ilgili yönetmelikte bir değişiklik yapıldı. Rusya Merkez Bankası tarafından yeni değişikliklerde, sanal varlık ile ilgili hesapların dondurulması özellikle belirtiliyor.

Rusya’daki yeni yönetmelikte kara para aklama olaylarına karşı ülkenin merkez bankası sanal varlık birimleri ile bağlantısı olan hesapların dondurulmasına onay verdi. 

Rusya’daki yeni AML gereksinimlerini açıklayan ülkenin merkez bankası, sanal varlıklara bağlı banka hesaplarını dondurma yetkisini açıyor. 375-P isimli yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, bu bağlantının rastlandığı hesaplar şüpheli işlemler kategorisine girecek. 

Rusya’daki kara para aklama yönetmeliği 2012 yılından beri güncellenmemişti. Yapılan değişiklik ile, sanal varlık alım satımının banka hesaplarının bloke olmasına temel sebep olabileceği söyleniyor. Bahsi geçen değişiklikler bir süredir uygulanmayı düşünülüyor. Rusya’da, kripto para birimleri ile ilgili yasal durum hala belirsizliğini korumakta. Yapılan bu güncellemenin kripto para birimlerini etkileyip etkilemeyeceği henüz belirtilmedi.

Mevcut kara para aklama yönetmeliğinde yapılan bu değişiklik Rusya’nın genel tavrına aykırı gözükecek bir davranış olarak nitelendirilebilir. 

Rusya Başbakanı Mayıs 2019’da gerçekleşen St. Petersburg Uluslararası Legal Forumunda, kripto paralarla alakalı olarak, insanlar artık kripto paralara ilgili değil ve popülaritesi azaldı demişti.  İnsanların birçoğu ise bu durumu Rus Hükümetinin blockchain teknolojisi ile artık ilgilenmediği şeklinde yorumlamıştı.

Ancak Rusya Merkez Bankasının resmi olarak sanal varlıklarla ilintili hesapların dondurulması için bazı kriterler belirlemesi bu durumun pek de yorumlandığı gibi olmadığını gözler önüne seriyor. Başka bir görüş ise bu durumu kripto para sahiplerine yapılan bir baskı olarak yorumluyor.

Blockchain sektörünün azımsanmayacak kadar önemli bir kısmının Rusya’da varlık göstermesine rağmen yetkililer bu sektöre yaptırımlar uygulamaya ve zarar verecek şekilde yaklaşmaya devam ediyorlar. 

İlginizi Çekebilir:  Dikkat çeken rapor: 2021 yılının 3. çeyreğinde 1 milyar doların üzerinde kripto para çalındı

Bütün bu olanlara rağmen Rusya’da borsaların hizmetleri duraksamadan devam ediyor ve gelişme gösteriyor. Bu ayın başında Binance artık Rusların doğrudan ruble ile kripto para alabileceklerini açıkladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.