OPEC ve Rusya, petrolde yaşanan acımasız fiyat savaşını sona erdirmek üzere Pazartesi (bugün) günü yapacakları toplantıyı ertelediler. CNN’e konuşan OPEC kaynakları, Rusya ve OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan arasındaki toplantının 9 Nisan’a ertelendiğini söyledi.

OPEC’ten iki üst düzey kaynak, CNN Business’a yaptığı açıklamada toplantını video konferans yoluyla yapılacağını ve OPEC + ittifakının dışından Rusya ve diğer birkaç ülkeyi kapsayan petrol üreticileri yer alacağını ifade ettiler.

Hem Suudi Arabistan hem de Rusya pazar payı için bulundukları yarışta, üretimi artırdığı için petrol fiyatları bu yıl üçte iki oranında düştü. Suudi Arabistan başlangıçta devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle daha düşük talep üzerine üretimi kesmek istiyordu ancak Moskova yönetimi, ABD’nin kaya petrolü endüstrisine fayda sağlayacağına inandığı için bunu reddederek üretime devam etti bu da petrol fiyatlarını oldukça düşürdü.

Görsel: Reuters

Rusya ile Suudi Arabistan arasında anlaşma üzerinde çalışılıyordu

İki ülke petrol fiyatları nedeniyle birbirini suçlamaya devam ediyordu ancak buna rağmen anlaşma üzerinde çalışan diplomatlar, bazı ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Rusya ve OPEC’in fiili lideri konumundaki Suudi Arabistan’ın yer alacağı ABD’nin müzakerelere katılmasını istediği bugünkü toplantı OPEC üreticileri ile yapacakları toplantı dünya üzerindeki fiyatları belirleyecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fiyat düşüşünden dolayı Suudi Arabistan’ı suçlamış ve olaya enerji bakanları dahil olarak bu atışmayı sürdürmüşlerdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimi azaltma konusunda bir anlaşmaya vardıklarını ancak iki tarafın fiyatlardaki çöküş için birbirlerini suçladığını iddia etmişti. Rusya ve Suudi Arabistan, devam eden fiyat savaşı konusundaki anlaşmazlıklarını sürdürdükçe, petrol fiyatlarının düşük fiyatta seyretmesi bekleniyor.

Öte yandan OPEC toplantısının ertelenmesinden sonra ABD ham petrolü% 11 kadar düşerek 25.28 dolara düştü. Brent ham petrolü – küresel referans – varil başına% 4’ten fazla düşüşle 32.61 dolara indi.

İlginizi Çekebilir:  Ortaklıklar devam ediyor: Bosch ile Fetch.ai iş birliğine gitti

Trump, OPEC’in yok olmasını söylemişti

OPEC oluşumuna karşı olduğu bilinen ABD Başkanı Donald Trump, ise 2012 yılında attığı bir tweette, OPEC’i ülkelerini yok saymakla itham ederken bu oluşumun kırılması gerektiğini söylemişti.

1960’ta kurulan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)’in 14 üyesi var ve bu ülkeler dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini elinde bulunduruyor. Liderliğini Suudi Arabistan’ın sürdürdüğü OPEC, Venezuela, İran İslam Cumhuriyeti, Irak, Kuveyt, BAE, Libya, Nijerya, Katar, Cezayir, Angola, Gabon, Endonezya ve Ekvador olmak üzere 14 ülke üyeden oluşuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.