Rus hükümeti, koronavirüs krizini kontrol altına almak ve mesajların sağlıklı bir şekilde vatandaşlarına ulaşması için şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram’ın yasağı kaldırmayı gündemine alabilir.

Habere göre, Rus yasama organı olan Duma’daki iki milletvekili, Telegram‘ın Rusya’daki yasağının kaldırılması için bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda Rus Meclisi Duma milletvekilleri, Telegram’ın COVID-19 salgınını hafifletmek için alınacak önlemler konusunda farkındalığı artırmak için devlet yetkilileri tarafından kullanılan ‘gayri resmi’ bir hizmet olarak kullanıldığını ve bunun resmileştirilmesi gerektiğini belirttiler.

Kremlin Meydanı.

Koronavirüs’te Telegram etkisi

Kremlin’in bu hamlesi, popüler mesajlaşma uygulamasını engellemek için yıllarca başarısız çabalarından sonra geliyor ve Rusya’daki koronavirüs pandemisinin kötü etkisinin bir göstergesi. Yetkililer, bu süreçte en hayati bilgileri Telegram’dan duyurmayı tercih etti.

Uygulama, ayrıca şifreli teknolojisinin insanların devlet gözetlemeden birbirlerine mesaj göndermesini ve protestocuların rahat bir şekilde organize olmalarını mümkün kıldığı için Rusya’da en popüler iletişim aracı konumunda.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması, 2018 yılında Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu, uygulamanın şifreli kodlarını Rus Gizli Servisi’ne vermediği için şikâyette bulunmuş Moskova’daki bir mahkeme tarafından yasaklanmıştı. Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, kodların paylaşımının anayasanın ihlali anlamına geleceğini söylemiş ve bunu tamamen kabul edilemez olduğunu söylemişti.

200 milyon aylık kullanıcıya sahip olan Telegram, 2022 yılında dünya üzerinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Koronavirüs krizi korkuttu: Ruslar bütün nakitlerini çekti

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!