Rusya Federasyonu Merkez Bankası (CBR), dijital rublenin yabancı para birimleriyle değişimini kolaylaştıracak ve ülke dışında ikamet eden vatandaşların dijital ruble cüzdanlarını açmasına ve kullanmasına izin verecek.

Rusya Merkez Bankası (Bank of Russia), 2018’de bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tasarlamaya başladı ve geçen yıl araştırmaya karar verdi. Finans sektörü oyuncularından geri bildirim toplamak için Ekim 2020’de bir danışma belgesi yayınlandı. Nisan 2021’de düzenleyici, ana mimarisini özetleyen bir dijital ruble dökümanı yayınladı.

Haziran ayında Rusya Merkez Bankası, bir düzineden fazla banka ve diğer paydaşlarla bir dijital ruble pilot grubu oluşturdu. Yetkililer, platformun prototipini Aralık ayı sonuna kadar tamamlamak ve Ocak ayında CBDC ile denemelere başlamak istiyor.

Hedef ilk etapta ödemeler tarafını test etmek

2022’deki denemelerin ilk aşamasında Bank of Russia, kredi kuruluşlarını davet edecek ve tüketiciden tüketiciye ödemeler tarafındaki operasyonları yürütecek. Hazine ise, banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcıları, borsalar, komisyoncular, pazar yerleri ve sigorta şirketleri gibi finansal aracılarla birlikte ikinci aşamada katılacak.

Akıllı sözleşmeler ve çevrimdışı modun yanı sıra dijital rubleleri yabancı para birimine dönüştürme seçeneği de tanıtılacak. Rusya Merkez Bankası, dijital rubleyi çevrimdışı kullanmanın nüfus için finansal hizmetlerin kullanılabilirliğini artıracağını iddia ediyor. Tek tip ücretlerin işlem maliyetlerini düşüreceğini söylüyor. Platform ayrıca vatandaşlara ve işletmelere yönelik hedefli ödemeler için de kullanılacak.

Belgede, Merkez Bankası, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paralarda gördüğü risklere bir kez daha dikkat çekti. CBR, kripto para birimlerinin yüksek oynaklıkları nedeniyle bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağı konusundaki pozisyonunu yineledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!