Son zamanlarda bir grup milletvekili tarafından Rusya parlamentosuna sunulan ve taslak halindeki yasa tasarılarına göre bireyler, finansal işlemlerde Bitcoin kullanmaları halinde yedi yıla kadar hapis ve 7 bin dolara kadar para cezasına çarptırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Rus yerel kaynaklara göre, Rus vatandaşları, Bitcoin ve diğer kripto paralarla birlikte yaptıkları işlem dışında satın almak ve Rus bankalarında açılan hesaplara BTC transfer etmekten cezalandırılabilecek.

Henüz doğrulanamayan bu bilgi, Rus kripto para yatırımcılarını endişelendirdi. Eğer bu tasarılar yasalaşırsa Rus merkez bankasının onayı olmadan sanal para işlemlerini yürüten şirketler ve borsalara iki milyon rubleye yani yaklaşık 28 bin dolara kadar para cezaları gelebilir.

Kripto para yasakları için ‘Demir Perde’ benzetmesi

Yasa tasarıları, bu hafta başında Rusya’nın Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na sunuldu. RBC tarafından yayınlanan bir raporda ise, önerilen yasalardan birinin dijital varlıkların vatandaşlar ya da şirketler tarafından ödeme aracı olarak kullanılmasını tamamen durdurmayı planladığı ifade edildi.

Bu yasayla birlikte halihazırda dijital varlıkları olan kişiler ya da kurumlar, bunları Rus vergi dairesine kaydettirmek ve bunları nasıl elde ettiklerini açıklamak zorunda kalacaklar. Başka bir yasa tasarısı, ülkenin kripto para birimleriyle yasadışı işlemleri için ceza yasasına yeni bölümler eklemeyi öneriyor.

Şu anda kripto para birimlerine sahip olan kişiler, yasa yürürlüğe girmeden veya “yeraltına girme” riski ortaya çıkmadan onlardan kurtulmak zorunda kalacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek hedefler, beyan edilenin tam tersi durumda. Genel olarak, bence bu bir “Kripto Demir Perde”. Bu durum, işletmelerin gelişmesine veya Rusya’nın dünya ekonomisiyle dijital düzeyde etkileşime katkıda bulunmuyor.” şeklinde konuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!