Rus parlamentosunun alt kanadı ve yasama meclisi olan Duma (parlamento), kripto para birimleri konusunda net bir görüş aktarıldı. Madenciler için cezai yaptırımların geleceği açıklanırken, Bitcoin sahibi olmanın herhangi bir sakıncası olmadığı belirtildi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda konuşan Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı ve aynı zamanda bir ekonomist olan Anatoly Aksakov, kripto para birimleri ve madencilikle alakalı net açıklamalar yaptı.

Rusya, kripto madenciliğini ve bunlarla ilgili birçok faaliyeti Haziran ayının sonuna kadar yasaklamayı ve uygulayanlara da ağır cezai yaptırımlar vermeyi planlıyor. Aksakov, “Rus yasalarına aykırı olan kripto para birimleriyle yapılan bütün işlemlere dikkat ediyorum. Bu, madencilik, ihracı düzenleme, dolaşımı ve bu araçlar için takas noktaları oluşturma anlamına gelir. Bu tür işlemler için para cezası şeklinde idari sorumluluk üstlenilecek. Bitcoin, Ethereum ve diğerleri gibi açık blokzincirle oluşturulan kripto para birimlerinin gayri meşru araçlar olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Deneyimli bürokrat, madencilik ve diğer faaliyetlerde uygulanan yasağa rağmen, Bitcoin edinmeye hala izin verildiğini vurguladı ve bunun Rusya’daki borsalar haricinde olduğu sürece buna normal bir gözle baktıklarını dile getirdi.

Rusya Merkez Bankası’ndan kripto para açıklaması!

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.