Rusya Maliye Bakanlığı, fonların bir kısmını altın dahil olmak üzere değerli metallere yatırarak Ulusal Varlık Fonu’nun (NWF) varlıklarını çeşitlendirmesine izin verdi. Bakanlık, Rusya’nın döviz rezervlerinde en “koruyucu” varlıklardan biri olarak görülen altının payının önemli ölçüde arttığını söyledi. Bu hamle sonrası sosyal medyada Bitcoin tartışmaları başladı.

Maliye Bakanı Anton Siluanov, daha önce Ulusal Varık Fonu varlıklarının daha verimli bir şekilde tahsis edilmesi fikrini desteklemiş ve değerli metaller yatırımları için uzun vadede finansal piyasa varlıklarından çok daha sürdürülebilir olduğunu vurgulamıştı.

Şubat ayında Maliye Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘de-dolarizasyon’ talimatıyla Ulusal Varlık Fonu’nun para birimi yapısındaki ABD doları ve Euro payını %45’ten %35’e düşürdü. Bunun yerine, daha fazla Japon Yeni’ne yöneldi ve Çin Yuan’ında tutulan varlıkların payını %15 artırdı. Devlet yatırımcıları İngiliz sterlininin %10’unu elinde tuttu.

583 milyar dolarlık uluslararası yatırım rezervlerinde altının payı ilk kez ABD Doları’nın üzerine çıkmıştı. Rusya Merkez Bankası’nın altın rezervi yüzde 23 yükselmiş, yüzde 22 azalan Dolar rezervini geçmişti.

Rusya altın yerine Bitcoin mi alıyor?

Rusya’nın federal bütçe varlıklarının bir parçası olan Ulusal Varlık Fonu (NWF), ulusal emeklilik sistemini desteklemek için oluşturuldu. Fonları, kriz zamanlarında bütçe açıklarını kapatmak için kullanılabilir. 1 Kasım itibariyle, fonun varlıkları 167 milyar doları aştı ve bu da ülkenin GSYİH’sinin yaklaşık %12’sine tekabül ediyor.

Şu aşamada altın alımını artıracak olan Rusya’nın bu hamlesi, hangi ülkenin merkez bankasının ya da varlık fonunun rezervinde Bitcoin‘e yer vereceği konusunu sosyal medyada tartışmaya açtı. Kimi kullanıcılar Rusya’nın altın yerine gizli şekilde Bitcoin aldığını iddia ederken, kimileri de altın yerine kesinlikle BTC almaları yönünde paylaşımlar yaptı.

NYDIG’in CEO’su Robby Guttman, geçtiğimiz günlerde Raoul Pal ile gerçekleştirdiği bir podcast yayınında ülkelerin varlık fonlarıyla görüşme halinde olduklarını ve bu fonların Bitcoin gibi farklı yatırım araçları konusunda arayışta olduklarını bildirmişti.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin’in Binance’daki işlem hacmi ciddi oranda geriledi!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.