Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ve dünyanın çeşitli kripto para borsalarından 54 bin dolara kendisine alıcı bulan popüler kripto para Bitcoin, ana akım medyada hiç olmadığı kadar dikkat çekmiş durumda. Sabah yazarı Hıncal Uluç, Bitcoin’deki bu ilgiye anlam veremediğini belirttiği ve lider kripto para birimini eleştirdiği bir yazı kaleme aldı.

Türk gazeteciliğinin duayen ismi, Sabah yazarı Hıncal Uluç, Bitcoin‘in medyadaki konumlandırılması ve insanların kripto paraya olan ilgisini ‘Bitcoin bir Saadet Zinciri Mi?’ başlığıyla köşesine taşıyarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a seslendi.

Bu haberin yazıldığı sırada 54 bin dolardan işlem gören Bitcoin ile ilgili sorular sorarak okuyucunun dikkatini çekmeye çalıştığı Hıncal Uluç, yazısında şu ifadeleri kullandı…

“Biri birkaç hafta içinde nasıl dolar zengini olduğunu anlatıyor. Altında “Yorumlar” var.
Orda da onlarca insan birkaç haftada nasıl binlerce dolar kazandığını yazıp “Harika sistem” diyor..

Şimdi bu kadar insan, bu kadar kısa zamanda dolar milyoneri oluyorsa, bu paralar nerden geliyor?

Gökten mi yağıyor?

“Hiçbir şey yoktan varolmaz” kuralı var. Bunu ekonomiye uygularsak, birileri kısa zamanda dolar milyoneri oluyorsa, birileri de bu paraları kaybediyor demektir..

Kim?

Kastelli kurbanları mı? Titan ve benzeri Saadet Zincirleri’nde dolandırılanlar mı? En yakını Çiftlik Bank’a kanan saflar mı?

Ben tam 65 yıllık gazetecilik deneyimim ve Mülkiye diplomamla bu işi çözemiyorsam, vatandaşı bir düşünsenize…

Şimdi soru 1- Bu haberler hemen her sitede, her gün altlarında sayısız yorumla yayınlanıyor. “İlan/Reklam” olabilir. Ama ne altlarında, ne üstlerinde “Reklam” olduklarına dair işaret yok. Kripto paracılar bu reklamları “Reklam olduğunu gizleyin” şartıyla mı sitelere veriyorlar? Yani vatandaş, masum ve cazip haber okuduğunu sanarak aldatılıyor mu?

Soru 2- Bitcoin başta, hiçbir devlet veya bankada karşılığı olmayan, sadece sanal dünyada herkesin kendisine özel şifresi ile el değiştiren bu sanal paraların içyüzü nedir?

Yatırım yapanlar kimin ve neyin güvencesindedirler? Ya da hiç güvenceleri yok mu?.
Bu soruların yanıtını, tüm Türk vatandaşlarına verecek bir tek kişi var… Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan!

Sayın Elvan, ne dersiniz?

Başta gençler, sonra anne ve babaları okul taksitlerini ödemekten, hatta okuldan vazgeçip o paraları kripto paralara yatırmaya başlasınlar mı?.

Ya da aklı bilgisayara eren gençler, kendi kripto paralarını yaratıp onunla piyasaya mı girsinler..

Bitcoin ve ötekiler aynen böyle, bir bilgisayar programcısı tarafından, kendi bilgisayarında yaratıldı ve sanal âleme sürüldü.

Satoshi Nakamoto takma adlı o kişiyi gören, bilen, tanıyan yok. Bitcoini yarattığı gibi, yok da edebilir. Ederse de şaşırmayın.

Çünkü şu andaki serveti 52.5 (Elli iki buçuk) milyar dolar..

Ne dersiniz Sayın Elvan?.

Haaa!.. Bir de Sayın Bakanım,

Biz dahil dünya basınında devlet tarafından takibi imkânsız, her kişinin kendi özel şifresiyle alıp sattığı Bitcoin ve benzerlerinin asıl “Kara para aklama” işinde kullanıldığı ve bu yüzden değerlendiği haberleri var ki, o doğrudan sizin bakanlığınızı ilgilendirir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!