Rembrandt, Pablo Picasso ve diğer usta ressamnların yapıtlarının kopyalarını oldukça başarılı şekilde resmeden Wolfgang Beltracchi, NFT dünyasına adım atıyor.

Ünlü ressamlara ait tabloların kopyasını yapan ve bu ‘eserleri’ ünlü müzayede evlerinde satışa çıkaran ve bu satışlardan büyük gelir elde eden ancak 2011 yılının başlarında bir şekilde gerçeklerin ortaya çıkmasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Alman ‘sanat sahtekârı’ Wolfgang Beltracchi, şimdi de NFT dünyasına girdi. 70 yaşındaki sanatçı, Ethereum blok zincirinde 4.608 NFT’den oluşan bir koleksiyon oluşan ve Salvatore Mundi’nin eserlerini yaptığı “The Greats” adlı yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Sanat eserleri, dünyanın en pahalı ve en tartışmalı tablolarından biri olan Salvator Mundi’nin yeniden yapıldığı tablolardan oluşuyor. Sanatçının sözcüsü, 4,608 NFT’nin tamamı şu anda The Greats web sitesinde sergilenmediğini ve tüm parçaların 8-10 gün içinde başladığında açıklanacağını söyledi.

Beltracchi, The Block’a yaptığı açıklamada “NFT pazarı, sanatçılara kendilerini bağımsız olarak pazarlamaları için bir alan sunuyor ve onları geleneksel sanat piyasası mekanizmalarından bağımsız hale getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Eşiyle birlikte hapis cezasına çarptırılmıştı

Sanatçının The Greats adlı projesinin “gizli satış” yapacağı belirtilirken, gizli satış mantığının alıcıların hangi NFT’yi bastıklarını bilmeyecekleri anlamına geliyor. The Greats’in, en üst düzeyde keyfiliği sağlamak için, akıllı sözleşmeler için tasarlanmış doğrulanabilir bir rastgelelik kaynağı olan Chainlink’in Doğrulanabilir Rastgele İşlevini (VRF) kullandığını ifade edildi. Beltracchi’nin sözcüsü, Chainlink VRF’yi kullanmanın amacının, NFT’lerin madenci gibi taraflarca “sömürülmemesini” sağlamak olduğunu söyledi.

Beltracchi, 1980 ve 2011 yılları arasında sanat dünyasını yaklaşık 35 milyon Euro dolandırdı. 2011’de Alman makamları tarafından altı yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak üç yıldan biraz fazla hapis yattıktan sonra 2015’in başlarında serbest bırakıldı. Eşi Helene de suç ortağı olarak dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklanmasından bu yana sanat müzeleri, galeriler ve müzayede evleri Beltracchi’nin sanatını sergilemesini ve satmasını yasakladı. 70 yaşındaki sanatçı şimdi NFT alanına döndü.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum'dan 17 ay sonra rekor: 900 milyon dolar
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.