İş Yatırım Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, Bitcoin‘in ralliyi sürdüreceğini, Facebook‘un kripto parası Libra‘nın olumlu bir etki yaratacağını ve son olarak Dolar/TL’de şu anlık hareketin stabil olduğunu ifade etti.

Ünlü ekonomist, lider kripto para Bitcoin için, “2017-18 rallisine kıyasla bugün daha sağlıklı bir Bitcoin rallisi ile karşı karşıyayız. Çok hızlı bir şekilde yükselmesine gerek yok. Hala ara ara düzeltmeler söz konusu olabilir ki oluyor da zaten. Örneğin dün gün içinde 9 bin doların altına düştük. Bu geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Manukyan, Libra için “Bitcoin’i tehdit edecek bir durum görmüyorum. Bitcoin için sorun yaratmayacaktır. Facebook’tan gelen bilgilere göre Libra, tek bir para birimine değil birkaç para birimine bağlı bir stablecoin olacak. Bitcoin açısından ise çok geniş bir kitle bir anda Libra ile ilgili bombardımana tutulacak ve muhtemelen kullanmaya başlayacak. Bu kaçınılmaz bir şekilde hem yeni merkezi coinlere hem de konuyu yeni öğrenenlerle, merkezi kripto paralardan nefret edenlerin BTC’ye daha fazla ilgi duymasına neden olacaktır. Toparlarsak şu anda BTC için 22 Mayıs 2020’deki yarılanma (halving) de yaşanacağı önümüzdeki yıl Facebook’un Libra’sı hayata geçebilirse ile çok pozitif olabilir. “ yorumunda bulundu.

Dolar/TL paritesi için de “USD/TL’ye teknik olarak baktığımızda yukarı baskının devam ettiğini görüyoruz. Şu anda 50 günlük ortalama bir engel oluşturuyor. 5.96 – 5.97 seviyeleri fiyat direnci olarak karşımızda. Dolayısıyla buraların kırılması halinde yukarıya doğru kur hareketinin devam etmesini bekleyebiliriz. ABD’nin daraldığı bir ortamda o zaman Çin’in ve Japonya’nın da ihracatı vs. zayıflayacaktır. Bu tip bir resesyon beklentisi TL açısından da negatiftir. Bununla beraber bir önleyici faiz indirimi olursa rahatlatıcı olabilir fakat yine de TL’nin eğilimi şu anda yukarı yönlü diyebiliriz.” şeklinde bir görüş belirtti.

İlginizi Çekebilir:  Doların hakimiyetini bitirmek için öneri: Global dijital para çıkaralım
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.