2008 yılında teknik makalesini (whitepaper) yazdığı, 3 Ocak 2009’da ağdaki ilk işlemi yaparak 50 BTC’lik ilk ödüle sahip olan Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in fiyatı ne kadar olursa dünyanın en zengin kişisi olur? Satoshi Nakamoto’nun serveti tahminen ne kadar olur?

Yaklaşık 12 yıldan beri hayatımızda olan ve 2021 yılındaki yükselişiyle bütün dünyada büyük bir popülerliğe ulaşan Bitcoin’de fiyat hedeflerinin düşüş yönünde olduğunu düşünenler kadar astronomik rakamlara gideceğini tahmin edenler de bir o kadar çoğunlukta.

Aralık 2020’de 20 bin doları aşarak ilk tüm zamanlar rekorunu kıran sonrasında 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde (şimdilik) en yüksek fiyat seviyesi olan 61 bin 680 dolara ulaşan Bitcoin (BTC) fiyatı yaklaşık 182.000 dolar’a ulaşırsa yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun dünyanın en zengin kişisi olacağı tahmin ediliyor.

Mart ayı itibariyla Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 181,6 milyar dolarlık net serveti ile dünyadaki en zengin kişisi konumunda. Onu yine Mart 2021 tarihiyle 163.7 milyar dolar servetiyle Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk takip ediyor. Bu ikili arasındaki unvan yarışı şirketlerinin hisse fiyatının yükselişiyle veya düşüşüyle yaşanıyor.

Satoshi Nakamoto’nun ne kadar Bitcoin’i var?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Ekim 2008’de halka açık bir MIT lisansı altında Bitcoin teknik incelemesini yayınladı.

3 Ocak 2009’da Bitcoin’in “Genesis Blok’u” olarak bilinen ilk bloğu çıkarıldı. Bu, kripto para birimi ve blok zinciri hareketini başlatan Bitcoin ağının temeliydi.

Kesin rakamlar belirsiz kalsa da, Ocak-Temmuz 2009 arasında Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon BTC’nin üzerinde madencilik yaptığı tahmin ediliyor. Bu, şu anki Bitcoin fiyatlarında (56 bin dolar), Satoshi Nakamoto’nun kabaca 56 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edildiği anlamına geliyor.

Eğer Bitcoin’in fiyatı 182 bin dolar’a ulaşırsa, bu Nakamoto’nun net servetini yaklaşık 182 milyar dolar’a çıkarır ve bu rakam, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un mevcut net servetini geçerek, Bitcoin’in yaratıcısını dünyanın en zengin kişisi yapmaya yeter.

İlginizi Çekebilir:  Kripto dünyasında soru işareti yaratan makale: Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Len Sassaman mı?

2010 yılında, önde gelen bir kripto para birimi araştırmacısı olan Sergio Demian Lerner, Satoshi Nakamoto’nun BTC varlıklarını tahmin eden bir araştırma makalesi yayınladı.

Satoshi’nin çıkardığı ilk blokları analiz eden Lerner, 1 milyon BTC’nin muhtemelen Satoshi’ye ait olduğunu tahmin etti ve “Gördüğüm kadarıyla Satoshi’nin servetinin şu anki döviz kuru üzerinden 1M Bitcoin veya 100M USD civarında olduğunu tahmin ediyorum. Kaynak veri setini dikkatlice analiz edecek ve kesin rakamı bulacak pek çok insan olacağına eminim.” dedi.

Sergio Lerner’in Satoshi’nin kazdığı blokları gösterdiği incelemesi.

Peki Bitcoin’in fiyatı 182 bin doları bulabilir mi?

Bitcoin’in fiyatının 200.000 ila 1 milyon dolar arasında herhangi bir yere ulaşacağını tahmin eden birçok fiyat modeli varken, en bilinen model Plan B adlı kripto ünlüsünün Stok to Flow (S2F) modelidir. (Türkçe çözümlemesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Plan B, Bitcoin’in değeri ile mevcut arz miktarı arasındaki ilişkiye dayalı bir formül kullanarak oluşturduğu S2F modeli ile Bitcoin’in fiyatının 100 bin dolar’ı da geçerek Aralık 2021’den önce 288.000 dolar’a çıkacağını tahmin ediyor.

350 bine yakın takipçisi bulunan Twitter kripto ünlüsü, “İnsanlar modelime hala inanıp inanmadığımı soruyor. Açık olmak gerekirse: S2FX’in doğru olduğuna ve Bitcoin’in Aralık 2021’den önce 100.000-288.000 dolar’a dokunacağına dair hiçbir şüphem yok.” diyor.

Bitcoin, S2F modeline göre 288 bin dolar’a kadar yükselirse, Satoshi’nin serveti yaklaşık 288 milyar dolar değerinde olacak ve bu onu Bezos ve Musk’ın önüne koyacak. İlerleyn günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Plan B’nin Stock to Flow modeli.

Kripto dünyasında soru işareti yaratan makale: Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Len Sassaman mı?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!