Dün kripto dünyasına bomba gibi düşen bir haber topluluğu heyecana sürüklemişti. Habere göre, Suudi Arabistan’ın en büyük doğalgaz ve petrol sağlayıcısı Saudi Aramco’nun gaz yöntemiyle Bitcoin madenciliği yapacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Aramco bu iddiaları reddetti.

Suudi petrol devi Aramco, şirketin Bitcoin madenciliği faaliyetlerine başlayacağını iddia eden son haberlerin tamamen yanlış olduğunu ve böyle bir girişimlerinin bulunmadığını açıkladı.

Şirketin resmi sitesinden yapılan açıklamada, “Aramco, şirketin Bitcoin madenciliği faaliyetlerine başlayacağını iddia eden son raporlara atıfta bulunarak, bu iddiaların tamamen yanlış ve gerçek dışı olduğunu onaylıyor.” denildi.

Dün Bitcoin madenciliği iddiası kripto topluluğunu hareketlendirmişti

Aramco şu anda dünyanın en değerli üçüncü şirketi konumunda. Microstrategy, Square ve Tesla’nın başlattığı kurumsalların bitcoin akını Amazon dahil birçok şirket hakkında Bitcoin madenciliği veya Bitcoin satın aldığı yönünde haberler çıkmasını sağlamıştı.

Brezilyalı Bitcoin madencisi Ray Nasser, Bitconheiros YouTube kanalına verdiği röportajda “Saudi Aramco ile görüşüyoruz. Çölden çıkan tüm siyah sıvı [yağ] bu şirkete ait. Nasser, kullanmadıkları tüm alevli gaz ve bu kamuya açık bilgiler Bitcoin ağının yarısını tek başına güçlendirmek için yeterli. Aramco’nun bu alevlenen gazı yakması gerekiyor. Petrol madenciliğinin bir yan ürünü olan bu gazdan kurtulması gerekiyor, yapıyorlar. Ya bunu yaparken para kazanmanın bir yolunu bulursanız?” ifadelerini kullanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!