Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, bir müşterinin kripto para biriminden elde ettiği gelir hakkında bilgi vermesini istedi.

Forbes‘un Rusça edisyonuna konuşan kripto para alım/satım platformu Toxenbox’ın kurucu ortağı Vladimir Smerkis, kendi borsalarındna işlem yapan ve ismini açıklayamayacağı bir müşterinin Sberbank’tan kriptodan elde ettiği gelirin beyan edilmesini talep eden bir tebligat aldığını açıkladı. “Kara para aklama ve terörizm finansmanı” başlıklı tebligat federal yasalara dayandırıldı.

Müşteri, bankayı kripto hareketlerinden dolayı zaten bilgilendirdiğini söylerken, Sberbank, özellikle müşterinin kripto cüzdanının adresini, madencilik yaparken hangi ekipmanları kullandığını hatta hatta hash oranına kadar bilmek istedi.

Smerkis, ‘Sberbank’ın henüz Rus yasalarında bile olmayan kurallara(şartlara) nasıl uyacağı konusu bizi çok fazla tedirgin ediyor’ dedi.

Tokenomica‘nın kurucu ve CEO’su olan Artem Tolkachev ise bunun yeni bir istek olmadığını belirtirken “Sberbank nakit işlemek için yasal çerçeve dahilinde faaliyet gösterir. Yani bu da yasal olarak kripto para birimi gelirlerini dolaşıma sokmanın bir yoludur.” dedi.

Öte yandan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, 16 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, kripto düzenlemesinin Rus hükümeti için bir öncelik olmadığını, kripto para birimleri popülerliğini yitirdiğini belirtmişti.

Ülkenin lider bankası Sberbank, ülkemizdeki önemli bankalardan olan Denizbank‘ı 2012 yılında 6.4 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.