Son dönemde inanılmaz bir ivme kazanan borsalar ve şirketlerin hareketleri SEC’in radarında. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “şüpheli ticaret ve sosyal medya hareketleri” nedeniyle 15 şirketin piyasalardaki faaliyetini askıya aldığını açıkladı.

SEC, yaptığı açıklamada, bu şirketlerin yaptığı eylemin “yaşanan son piyasa dalgalanması sırasında yatırımcıları sömürmeye yönelik potansiyel girişimlere yanıt verme çabasının” bir parçası olduğunu belirtti.

Kurum, bunların birçoğunun, hisse senedi fiyatlarını yapay olarak artırmaya yönelik görünürde sosyal medyayı kullanıyor. SEC, kamu yararının ve yatırımcıların korunmasının alım/satımın askıya alınmasını gerektirdiği diğer menkul kıymetleri belirlemek için piyasa ve ticaret verilerini incelemeye devam ediyor.

Hodgman: Yatırımcıyı koruyoruz

SEC İcra Dairesi Başkan Vekili Melissa Hodgman, “SEC’in bugün 15’i de dahil olmak üzere yaklaşık iki düzine borsadaki faaliyetini askıya alması, piyasayı denetleme ve yatırımcıları koruma çabalarımızın bir karşılığıdır” dedi ve “Sosyal medyadaki hisse senedi promosyonlarına bağlı şüpheli alım satım faaliyetlerini proaktif olarak izliyoruz ve kamu çıkarını korumak için uygun olduğunda bu alım satımı durdurmak için hızlı hareket ediyoruz. Ayrıca yatırımcılara, sosyal medyada teşvik edilen şirketler de dahil olmak üzere genel olarak yatırım yapmadan önce dikkatli olmalarını ve gayretlerini göstermelerini hatırlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

SEC’in ticari faaliyetlerini askıya aldığı şirketler şunlar…

Blue Sphere Corporation (BLSP); Ehouse Global Inc. (EHOS); Eventure Interactive Inc. (EVTI); Eyes on the Go Inc. (AXCG); Yeşil Enerji İşletmeleri A.Ş. (GYOG); Helix Wind Corp. (HLXW); International Power Group Ltd. (IPWG); Marani Brands Inc. (MRIB); MediaTechnics Corp. (MEDT); Net Talk.com Inc. (NTLK); Patten Energy Solutions Group Inc. (PTTN); PTA Holdings Inc. (PTAH); Evrensel Giyim ve Tekstil Şirketi (DKGR); ve Wisdom Homes of America Inc. (WOFA).

SEC’ten Elon Musk için soruşturma iddiası

SEC’in, dün sosyal medyada dolanan bir rivayete göre Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin ve Dogecoin’de yarattığı yukarı yönlü ivmelenmeyle ilgili soruşturma başlattığı iddia edilmiş, milyarder girişimci bu iddia için “Umarım yaparlar! Harika olurdu.” yorumunu yapmıştı.

İlginizi Çekebilir:  SEC'den Hester Peirce: Bu yıl kripto düzenlemesi için 'dönüm noktası' olacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.