ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kripto paraların mevcut düzenleyici sistemdeki belirli boşluklardan kaynaklandığını düşünüyor ve bunların önüne geçilmesinin yollarından en önemlisinin borsa regülasyonları olduğunu söyledi. Gensler, bu konuda da ABD Kongresi ile çalışmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

Temsilciler Meclisi’nin Mali Hizmetler ve Genel Hükümet alt komitesi önünde dün yapılan görüşmede Kongre Üyesi Mike Quigley, Gensler’ı kripto paralar için yeni bir düzenleyici kategori olasılığı olup olmadığı konusunda sorular sordu.

Gensler, kripto para endüstrisinin büyüklüğünden bahsederek bunun kullanıcılar açısından bazı zorluklar getirdiğini belirtti ve “Bazen emtiaların bazen de menkul kıymetlerin satıldığı bu alım satım platformlarında tüketici korumasını sağlayabilmek için Kongre’yle birlikte çalışabilmeyi zaten düşünüyordum. Trafik kuralları olmazsa, piyasa katılımcıları her zaman trader’ların önünde yer alacaktır. Bu konuda endişelerim var. New York Borsası (NYSE) ve Nasdaq’ta olan koruma yöntemlerini kripto para borsalarına da getirebilmeyi umuyorum.” dedi.

Ancak Gensler, yolun bu kurallarını oluşturmak ve uygulamak için daha fazla fon sağlanması gerektiğini söyledi. Şu anda SEC’nin bütçesinin yaklaşık %16’sını yeni teknolojiye harcarken, düzenlediği firmalar önemli ölçüde daha fazla kaynağa sahip. Gensler’e göre bu kaynaklar da yaklaşık %4 oranında küçüldü. Diğer ilerlemelerin yanı sıra kripto paranın daha fazla kaynak gerektiren yeni riskler ortaya çıkardığını söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!