ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para piyasalarının SEC’nin kontrolünde ve bu alana girmesi gerektiğini ifade etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, blok zinciri ve kripto alanındaki zengin geçmişinin, gelişmekte olan kripto endüstrisi için herhangi bir taviz vereceği anlamına gelmediğini açıkça belirtti.

Gensler, “Teknoloji konusunda tarafsızım. Hatta ondan ciddi şekilde etkileniyorum. 3 yıl bu konuda ders verdim, ona yaslandım ancak yatırımcıların korunması yönünde tarafsız değilim. Biri spekülasyon yaratmak istiyorsa bu, onun bileceği bir şey. Bizim tüm devlet birimleri olarak dolandırıcılara karşı, yatırımcıyı korumak gibi ulusal bir görevimiz var.” şeklinde konuştu.

SEC, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’i bir menkul kıymet yerine bir emtia olarak görse de, Komisyonun kayıt dışı menkul kıymetler olarak gördüğü çok sayıda başka kripto para var. Gensler, regülasyonun önemine dikkat çekerek bundan kaçınılamayacağını söyleyerek bunun üzerine gideceklerinin işaretini verdi.

Regülasyonlar için “Kripto paraların daha geniş benimsenmesini sağlar” yorumu

Göreve geleli birkaç ay olan SEC Başkanı, regülasyonun kıymetinden söz ederken otomobil örneğiyle açıkladı ve “Otomobiller de, devletlerin araç kullanım ve trafik kuralları çıkarmasından sonra ana akım oldu. Herkes için daha güvenli oldular. Kripto paraların da ana akım olması için her şeyin SEC kotrolünde olması lazım. Daha geniş bir adaptasyon için bu gerekli” sözlerini sarf etti.

CoinGecko’ya göre, Amerikan vatandaşları için mevcut en büyük iki kripto para borsası olan Coinbase ve Binance.US’ta, son 24 saat içinde yaklaşık 3 milyar dolarlık kripto ticareti gerçekleştirildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!