ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Coinbase’in stabilcoin sahiplerinin tasarruflarına %4 faiz ödeyeceği Lend adlı yeni ürünü sunma konusunda ısrar etmesi durumunda dava açacağı belirtildi. Beklenmeyen bu hareket, Coinbase için bir aksilik ve yüksek getirili kripto ürünleri sunan diğer borsalar için de sorun yaratabileceği konuşuluyor.

ABD’nin en büyük dünyanın da sayılı kripto para platformu olan ve geçtiğimiz aylarda ABD’nin en büyük borsalarından olan NASDAQ’ta işlem görmeye başlayan Coinbase’in önünde yeni bir sınav görünüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase’in hesaplarında USDC tutan müşteriler için faiz verdiği ürünü olan Lend’in hayata geçirmesi durumunda şirkete dava açma tehdidinde bulundu.

“Bizi dava ile tehdit ettiler”

Coinbase CEO’su Brian Armstrong konuyla ilgili SEC’ye gittiklerini ancak hiçbir ikna edici cevap alamamalarının yanında bir de mahkeme yoluyla kendilerini tehdit ettiklerini açıkladı. Armstrong, “SEC’den gerçekten çok özensiz cevaplar alıyoruz. Biraz hikaye anlatma zamanı. Milyonlarca kripto para yatırımcısı son senelerde varlıklarını mevduat olarak yatırım faiz alıyorlar. Bu durumdan da herkes memnun. Bazı şirketler gibi Coinbase de bu anlamda kendi ürününü çıkardı. Birkaç hafta içinde biz de bu ürünü resmen başlatmayı düşünüyorduk. Bu yüzden dostça ve iyi niyetli bir tavırla SEC’ye gittik.

Onlar da bize Lend’in menkul kıymet olduğunu söylediler. Böyle bir varlığın nasıl menkul kıymet olduğunu anlamadık, garip geldi. Yine de SEC’den bize bunun sebeplerini anlatmalarını istedik. Kurumlarla hep iyi niyetli şekilde çalışmak istedik. Bize, ürünün neden menkul kıymet olduğunu söylemediler. Şirketten bazı kayıtlar istediler, verdik. Çalışanlarımızın ifadelerine başvurdular, hepsini yaptık. En sonunda da bu ürünü hayata geçirmemiz durumunda bizi mahkemeye vereceklerini söylediler. SEC benim görüşmeyi reddeden tek regülasyon kurumu. Nasdaq’ta listelendikten sonra onlara gittim. Bana ‘Biz kripto şirketleriyle görüşmüyoruz’ dediler. Başkan Gensler, ‘SEC, rehberlik yapmalı ve netlik sağlamalı’ demişti. Bunu sağlayabilmek önemlidir. Bu durumu istemiyorsanız, tüm endüstriye uygulayın.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Binance'ten koronavirüsle mücadele için bağış kampanyası
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.