ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) delegesi kripto camiasında ‘Kripto Anne’ lakabıyla bilinen Hester Peirce, uzaktan yapılan bir konferansta, hükümetin Bitcoin’i yasaklama çabalarının “aptalca” olacağını söyledi ve Bitcoin‘i yasaklamak için interneti kapatmaları gerektiğini ifade etti.

Kripto dostu açıklamalarıyla tanınan SEC komisyoneri Peirce, Bitcoin’i yasaklama konusunda “Sanırım bu noktayı çok önceden geçtik çünkü bunu yapmanız için interneti kapatmanız gerekiyordu. Bunu nasıl yasaklayabileceğinizi anlamıyorum. Bunun için çaba gösterebilirsiniz. İnsanları Bitcoin alım satımı yapmaktan alıkoymak çok zor olur. Bu yüzden hükümetin bunu yapmaya çalışması aptalca bir şey olur.” ifadelerini kullandı.

Yeni SEC Başkanı’nın Bitcoin ve kripto paralar için belirleyici olacağını söyledi

Regülasyon konusunda da değinen SEC yöneticisi, “Diğer ülkelerin daha üretken bir yaklaşım benimsediğini gördük. Bunu gerçekten tersine çevirmemiz gerekiyor. Piyasa hakkında derinlemesine bilgi sahibi yeni bir başkanın gelmesiyle iyimserim, bu birlikte yapabileceğimiz bir şey ve iyi bir düzenleyici çerçeve oluştur.” dedi.

Peirce’ın bu açıklamaları, yasaklama konusunda konuşan dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in yöneticilerinden Ray Dalio’dan sonra geldi. Dalio, Yahoo Finance’e konuşarak, “Her ülke arz ve talebi kontrol etmeye önem verir. Diğer paraların işlemesini veya rekabet etmesini istemezler çünkü işler kontrolden çıkabilir. Altını daha önce yasakladılar, bu yüzden Bitcoin’i de yasaklamak iyi bir olasılık.” demişti.

Peirce aynı zamanda, bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) nihayet ABD’de ne zaman onaylanacağını veya onaylanmayacağını bilmediğini de belirtti. Son zamanlarda, büyük yatırım şirketlerinin yeni dalgasını görmüştük. Fidelity Investments, SkyBridge Capital ve VanEck gibi şirketler SEC’e Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!