Kripto para sektöründe büyük bir kesim Ripple’ın davasına odaklanmış durumda. Dava tarihi yaklaştıkça açıklamalar da artmaya başladı. SEC eski başkanı Mary Jo White, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Aralık 2020’de Ripple’a ve yöneticilerine açtığı dava ile ilgili “Bu dava ölümcül bir hata” yorumunu yaptı.

2013-17 yılları arasında SEC’in başkanlığını yürüten Mary Jo White, Ripple’a ve yöneticileri hakkında açılan dava için “Bunu şekerle kaplamaya gerek yok. Yasal olarak da, gerçeklere göre de çok yanlış” değerlendirmesinde bulundu ve “Eski bir ABD avukatı ve SEC başkanı olarak şunu söyleyebilirim. Bir davayı çözmek bu kadar uzun sürüyorsa, onu bir davaya dönüştürmemeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu bir şeyler yapıp sonra çekip gidebileceğiniz bir olay değil.” ifadelerini kullandı.

Eski SEC başkanı, kripto sektörünü çevreleyen düzenleyici hamlesinin netlik kazanmamasının SEC’in Ripple’a karşı açtığı davanın meşruiyetini daha da azalttığını belirtti. White, Fortune’a verdiği röportajda, “2015’te oluşturulan bir kripto varlık olan Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olmadığını açıkladığını düşünürsek davanın keyfi olduğuna inandığını söyleyebiliriz.” dedi.

Ripple davası ne zaman?

22 Aralık 2020’de SEC’in dava açma haberi sonrasında Ripple fiyatında 48 saat içerisinde %50’nin üzerinde değer kaybına yol açmış ve birçok yatırımcıyı ‘terste’ bırakmıştı.

SEC’in yöneticilerinin zimmetine haksız kazanç geçirmekle suçladığı ve bir para birimi olmadığı yönünde Ripple’a karşı açtığı davada, ilk duruşma 22 Şubat Pazartesi günü görülecek.

SEC, birkaç gün önce Ripple’a karşı şikayetinde değişikliğe giderek, şikayet dosyasına yeni eklemeler yapmış ve 71 sayfalık dosya, 79’a çıkmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!