ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), merakla beklenen VanEck SolidX Bitcoin ETF‘si için 19 Ağustos’ta karar verilmesinde uzlaşıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck ve SolidX şirketleri tarafından sunulan Bitcoin ETF başvurusu için karar açıklamasını erteledi.

Bu başvuruya ilişkin yeni son tarih 19 Ağustos. Yani komisyon, tekrar bu tarihe bir değerlendirme yapıp VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si için onay, ret veya erteleme kararı alacak.

SEC’in, yasa gereği nihai kararını vereceği son tarih olarak 18 Ekim olarak görünüyor.

Kurumun, 90 gün sonrasına (19 Ağustos) ertelediği kararda paylaşılan belgede, Tether ve Bitfinex arasındaki karmaşık ilişki ve BitStamp manipülasyonları hakkında çekincelerin olduğu belirtildi.

Bitcoin ETF nedir?

Basit bir ifadeyle ETF, bir fon, bir emtia (değerli varlık) veya bir varlık sepeti endeksini izleyen pazarlanabilir bir güvence anlamına geliyor. Sıradan yatırım fonlarının borsada işlem görmüş hali olan ETF’ler, borsada işlem gören diğer şirketlerin veya varlıkların yanında ortak bir hisse senedine benzer şekilde işlem görmektedir.

Bu fon, bu varlıklarda oluşan kazancı yatırımcılara sunuyorve dünya çapında ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Fiyata önemli bir yükseliş yaşanacak ve kripto paranın bilinirliğini de etkileyecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!