Menkul Kıymetler Borsası (SEC), bir kez daha Bitcoin ticaretinin döndüğü bir fondan hisse sahibi olma ihtimalini ortadan kaldırdı. 26 Şubat’taki rapora göre SEC, firmanın Bitcoin pazarının manipülasyona karşı bağışıklığı olduğunu gösteren yeterli kanıt sağlanamadığı gerekçesiyle Wilshire Phoenix önerisini reddettiğini açıkladı. Özellikle, bahsi geçen düzenleyici geçmişte yapılmış olan tüm ETF başvurularını reddetmişti. Son olarak Wilshire Phoenix de başvurusu reddedilen firmalar arasında katıldı. 

Wilshire Phoenix’in ETF başvurusu reddedildi

Bitcoin ETF’si, varlığı elinde tutmadan ilgililerine yatırım yapma imkanı sağlayacak, büyük ihtimalle de bu gelişmeyle birlikte Bitcoin fiyatları yükselecek. Ancak reddedilen başvuru sonrasında bu hayaller biraz daha öteye ertelenmiş gözüküyor. 

SEC, geçmişte Bitwise, VanEck-SolidX ve Winklevoss ikizlerinin de yaptığı teklif dahil olmak üzere birkaç Bitcoin ETF teklifi almıştı. Kurum yapılan tekliflerin hepsini reddetmişti. Ancak sonrasında SEC Bitwise’ın teklifini tekrar gözden geçireceğini açıklamıştı. SEC’in bu açıklamasına rağmen Bitwise teklifini geri çekti. 

Yapılan tüm reddetmelerinin sebebi olarak SEC Bitcoin’in manipülasyona açık olması söyleminde bulundu. Wilshire Phoenix’in teklifi de bu açıklamadan payını aldı. 

SEC, Komisyon Ulusal Menkul Kıymetler Borsasının kurallarının ‘hileli ve manipülatif eylemleri ve uygulamaları önlemek için tasarlanması’ ve ‘yatırımcıları ve kamu yararını korumak amacıyla, NYSE Arca’nın teklifinin Borsa Yasası Bölüm 6 (b) (5) gereklilikleri ve özellikle de gereklilik ile uyumlu olduğunu göstermek için Borsa Kanunu ve Komisyon Uygulama Kuralları kapsamındaki yükümlülüğünü karşılamadığı sonucuna varmıştır, şeklinde açıklama yaptı.

Wilshire, geçen Haziran ayında NYSE Arca borsasına Bitcoin ETF başvurusunu ilk kez yaptı. Firma, SEC’in onayını alma şansını artırmak için ETF’sinin hem hazine bonolarından hem de Bitcoin’den oluşacağını iddia etti. Yapılan teklifteki bu adım, Bitcoin’in dalgalı durumuyla daha iyi başa çıkmaya yarayacağı yönündeki görüşle ilgiliydi. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin hash oranı yüzde 30 arttı

Kurum, bu ETF teklifinin kararını geçen yıl birkaç kez ertelemişti ve nihayet Çarşamba günü reddetti.

Bitcoin ETF’si bu yıl da gerçekleşmeyecek

Wilshire Phoenix’in ETF önerisi onaylanmadığı için, 2020 yılında bir Bitcoin ETF’si gerçekleşmesi pek olası gözükmüyor. Akıllara gelen ilk soru ise kripto marketin bir Bitcoin ETF’sine ihtiyacı olup olmadığı oluyor. 

Kripto paralarla ilgili birçok kişi artık bir Bitcoin borsa yatırım fonunun birkaç yıl öncesine göre çok da önemli olmadığı sonucuna varmış gözüküyor. Kripto para piyasası önemli ölçüde olgunlaştı. Şu an için yatırımcılarına ETF önerilerine benzer bir kullanım özelliği sunan Fidelity Investments, CME ve Bakkt Vadeli İşlem Sözleşmeleri gibi altyapılarla işbirliği mevcut.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.