SEC Komisyonu Üyesi Hester Peirce, 2021 yılında dünyayı kasıp kavuran Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki düzenlemeler konusuna değindi. Peirce, geçen hafta sanal bir konferans sırasında, konunun daha geniş bir incelemesinin bir parçası olarak “kanıta dayalı kural koymanın henüz kripto düzenlemede norm olmadığını” belirtti ve “Bu yıl kripto için dönüm noktası olacak” ifadelerini kullandı.

İngiliz Blockchain Derneği’nin etkinliğinde konuşan Peirce, bir kez daha kripto para birimleri hakkında geniş ve olumlu bir bakış açısının altını çizdi ve konuşmasında yetkililerin, teknolojinin potansiyel faydalarına kıyasla “yasadışı” kullanımına odaklanmak için belki de çok fazla zaman harcadıklarını ifade etti. Peirce’e göre bu düşünce tarzı, bugün ABD’de kripto düzenlemesi alanındaki daha geniş bir konuyu yansıtıyor.

Peirce, konu hakkında “Yasadışı kullanımlara orantısız odaklanma ve kriptonun koruyucu kullanımlarının küçümsenmesi, kanıta dayalı kural koymanın henüz kripto düzenlemede norm olmadığına dair bir örnektir. Daha iyisini yapabiliriz ve umarım bu yıl bir dönüm noktası olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri için bu nokta, bu da diğer ülkeleri benzer şekilde kripto düzenlemesine daha duyarlı bir yaklaşım benimsemeye teşvik edebilir. SEC, blockchain tabanlı varlıkları ve teknolojileri düzenlemede çeşitli zorluklarla ve bunlara karşılık gelen fırsatlarla karşı karşıyadır. Diğer yetki alanlarında, bazı genel düzenleyici ilkeler, yetki alanlarındaki farklılıklara rağmen muhtemelen uygulanabilir.” sözlerini sarf etti.

Beklenebileceği gibi, Peirce konuşması sırasında Bitcoin borsasında işlem gören ürünlere de odaklandı. Bugün Bitcoin ETF’leri için SEC’den onay almaya çalışan artan sayıda şirket var ve SEC düzenleyicisinin geçmişte reddetme konusundaki isteksizliği göz önüne alındığında önemli bir ilgi alanı haline geldi. Peirce, daha sonra, “Düzenleyiciler, geleneksel finans piyasası katılımcılarının, düzenleyici yükümlülüklerine uyduklarına dair güvenle kripto ile etkileşimde bulunabilmeleri için düzenleyici açıklık sağlamaya kendilerini adamalıdırlar.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  TikTok, fenomenlerin kripto para reklamı yapmasını yasakladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.