ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC)’in potansiyel bir sonraki başkanı Gary Gensler, Bankacılık Senato Komitesi’nde Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili konuştu ve “Ben ne bir maksimalistim ne de minimalistim ancak blokzincirinin değişim için bir katalizör olduğuna inanıyorum,” dedi.

MIT’de kripto para birimi piyasaları, endüstrisi ve blokzincir teknolojisi hakkında ders veren Gensler, Bankacılık Senato Komitesi’nde ABD Başkanı Joe Biden’ın Tüketiciyi Koruma Bürosu için aday gösterdiği Rohit Chopra’nın da katıldığı video konferans sırasında Bitcoin’in çeşitli noktalarda teknolojisini övdü ve altta yatan blockchain teknolojisinin tıbbi kayıtlara, ticaret finansmanına veya diğerlerine uygulanabileceğini belirterek, daha ucuz sınır ötesi veya yurt içi işlemler sağlayabileceğini belirtti.

Gensler’dan Bitcoin’e övgüler

Teknolojisiyle yeni bir bakış açısı getirdiğini düşündüğü Bitcoin ile ilgili yatırımcının da korunması gerektiğini söyleyen Gensler, “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ödemelere ve finansal kapsayıcılığa yeni bir düşünce getirdi, ancak aynı zamanda hala ilgilenmemiz gereken yeni yatırımcı koruma sorunları ortaya çıkardılar” dedi. “SEC’de onaylanırsa, hem yeni inovasyonu teşvik etmek hem de yatırımcı korumasını sağlamak için özünde komisyon üyeleri ile birlikte çalışırdım.” ifadelerini kullandı.

Chopra ve Gensler ayrıca, dijital varlıklar ve ödeme yöntemleri konusunda rakip ülke Çin’in gerisinde kalmamaları gerektiğini söyledi ve Chopra bu konuda, “Diğer ülkelerin gerisinde kalamayız. Çin’in birçok yönden daha hızlı ödeme yöntemlerine, stabilcoin’e yatırım yaptığını görüyoruz” dedi ve “Bu, tüketicilerin ve işletmelerin kendi çıkarlarına göre daha hızlı finanse edilmesine yardımcı olacak ve herkesin eşit erişime sahip olması için bu sistemi modernize etme çabalarını şiddetle destekliyorum.” sözlerini ekledi.

ABD eski başkanı Barack Obama yönetimi sırasında (CFTC) Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı olan ve dijital varlıkların güçlü bir savunucusu olarak bilinen Gensler, SEC’in de en muhtemel ve en güçlü başkan adaylarından biri.

İlginizi Çekebilir:  Vebitcoin CEO'sunun evine girmek istediler, İlker Baş gözaltında

Bankacılık Senato Komitesi, ABD’de bankalar ve bankacılık, fiyat kontrolleri, mevduat sigortası, ihracatın teşviki ve kontrolleri, federal para politikası, ticarete ve sanayiye mali yardım, banknotların itfası, para ve madeni para, kamu ve özel konut, kentsel gelişim, toplu taşıma ve hükümet sözleşmeleri ile ilgili mevzuatları denetleyen bir kurum olarak biliniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.