ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda kripto para alanı ile çok meşgul değil. Komisyon, yaz ve sonbaharda hayata geçirilecek konuları açıklarken, kripto para endüstrisi gündemde yer almadı.

Geçtiğimiz aylarda görevine başlayan yeni SEC Başkanı Gary Gensler’in insanların kripto alanındaki düzenlemelerden fayda sağlayacaklarına ve SEC’nin kripto davalarını uygulamaya hazır olması gerektiğine dair son açıklamalarına rağmen, kripto SEC’nin ajandasında yer almadı.

Bunun yerine kurum, SPAC’ler olarak bilinen özel amaçlı satın alma şirketleri için kurallar oluşturacak. Kısa satış açıklamaları; para piyasası reformları; Robinhood gibi ticaret platformlarının oyunlaştırılması; ve bir dizi başka konuyu ele alacak.

Ancak yılın diğer yarısında Bitcoin ve kripto paralara karşı oldukça olumlu bir tavrı bulunan ‘Kripto Anne’ lakaplı SEC Delegesi Hester Peirce’nin kripto projeleri için önerdiği “güvenli liman”, muaf tekliflere ilişkin bir ön kural sürecinde makul bir şekilde ortaya çıkabileceği konuşuluyor. Bunun nedeni, önerisine göre, normalde menkul kıymetler olarak kabul edilebilecek tokenleri olan projelere – yani, takas edilebilir yatırım sözleşmeleri – SEC’ye başvurmaktan “zaman sınırlı bir muafiyet” verilebilir.

Mayıs ayında Kongre Finansal Hizmetler Komitesi önünde bir oturum sırasında SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimi borsalarının düzenlenmesinin yatırımcıları nasıl koruyabileceğini tartışmıştı. Gensler, “Şu anda, bu kripto borsaları etrafında bir piyasa düzenleyicisi yok ve bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda gerçekten bir koruma yok.” demişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!