Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) delegesi Hester Peirce, token satışı yapmak isteyen kripto para birimi girişimleri için üç yıllık güvenli bir liman dönemi önerdi.

Chicago’daki Uluslararası Blockchain Kongresi’nde yaptığı konuşmada Peirce, SEC’in ajansın güvenlik yasalarına uyup uymayacaklarını belirlemeden önce kripto şirketlerinin ilk token satışlarından güvenli liman tabirini kullanarak üç yıllık bir bekleme süresine sahip olması gerektiğini söyledi ve bu sürenin ardından girişimlerini başlatmaları gerektiğini dile getirdi.

SEC dijital varlıkların güvenliliği konusunda endişeli

Son zamanlarda SEC, token satışları yoluyla para toplayan bir dizi kripto işine karşı harekete geçti. Örnek olarak Telegram, Ekim 2019’da SEC tarafından Gram adı verilen dijital varlık menkul kıymetlerinin yasadışı satışını yapmakla suçlandı. SEC, Telegram, token olarak piyasaya sürdüğü GRAM’in menkul bir kıymet olmadığını iddia ederken, token satışının da piyasa şartlarına uygun olarak menkul kıymet düzenlemelerine uyması gerektiğini belirtmişti.

Hester Peirce, dijital varlıklar konusunda oldukça endişeli. Başka bir deyişle, dijital bir varlık başlangıçta bir güvenli gibi görünse de, ilerleyen yıllarda artık bir güvenli olmayacak kadar merkezi olmayan bir hale gelebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.