Kripto para dünyasında ismi sıkça duyulan ve ne anlama geldiği merak edilen Segwit’in açılımı Segregated Witness’ın kısaltmasıdır. Türkçe kaynaklarda ayrılmış tanık veya ayrılmış şahit olarak geçebilir.

SegWit, Bitcoin Core tarafından ortaya çıkartılmıştır. Soft Fork denilen çatallanma (çatallaşma) kavramını ortaya çıkartmıştır. Çatallanmayı, bir nevi blok zincirlerinin bir noktadan sonra birbirinin kopyası iki farklı blok olarak devam etmesi olarak açıklayabiliriz, bazı çatallanmalardan sonra yeni coin veya token’ler ortaya çıkabilir. SegWit, kullanıcıların yazılım güncellemesine gerek kalmadan yeni bir Bitcoin blok zinciri oluşturmasıdır. İlk olarak Bitcoin Core’un 0.13.1 sürümüyle ortaya çıkmıştır.

SegWit Nasıl Çalışır?

Bir kripto para transferi alıcı, gönderici ve imza/tanık (madenci) gibi üç temel aktör üzerinde döner. SegWit, imzacı verilerini ayrı bir bloğa taşımaz. SegWit temelde, 1 megabyte’lık blok kapasitesini; kaydını yaptığı imzacı işlemlerinin boyutunu 4’te 1’i oranında düşürerek, blok kapasitesini arttırır. Bu işlem sadece imzacı verileri için geçerlidir. 

Diğer avantajlarından bahsetmemiz gerekirse, arttırılmış güvenlik, komut dosyası güncelleştirmesi, işlem geçerlilik sorunu çözümü ve imza işlem ölçeklendirilmesi olarak ele alabiliriz.  

SegWit’in sunduğu diğer önemli bir işlem, İşlem Geçerlilik Sorunu Çözümü’dür. İşlemlerde geçerlilik sorunu oluşma nedeni, işlem bilgilerinin değiştirilmemesini sağlayan imzacıların kendilerini korumakta güçlü çekmesidir. İşlem kimliğinin nasıl hesaplandığı, o işlemin kimliğinin değiştirilmesine olanak tanır. SegWit’in bu nokta da getirdiği çözüm, imzaları işlemin kimlik verisinden kaldırmasıdır. İmza eğer aradan kalkarsa, değiştirilecek bir işlem olmayacağı için verilerin değişmesi de imkansız hale gelecektir.

Ancak bu sorunun çözülmesi madencilerin yani imzacıların işine gelmemektedir. Eğer imzacı ortadan kalkarsa, transferi onaylamaları için aldıkları komisyon da ortadan kalkacaktır.

SegWit ile ilgili geriye kalan tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!