Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Sergey Shvetsov, yatırımcıları Bitcoin‘den uzak durmaya çağırdı ve Bitcoin’e para yatırmanın etmek oldukça riskli olduğunu söyleyerek insanları zarara uğratabileceğini ifade etti.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Shvetsov, yatırımcıları Bitcoin gibi alternatif finansal araçlardan sakınmaları için bir uyardı. Buna yatırım yapmanın bir mayın tarlasına girmekle karşılaştırılabilecek kadar riskli olduğunu savundu ve “Bir insan Bitcoin alırken mayın tarlasına girer. Kendisinden başka güveneceği kimse yoktur ve kimse onu koruyamaz. Rusya tarafından korunmadığınız için, paranızın kolayca alınacağı ve bu konuda hiçbir şey yapamayacağınız için böyle bir işe girmeye gerek yok.” dedi.

Teknolojik finansal piramit…

Bir dönem Spartak Moskova’da forma giyen 61 yaşındaki eski futbolcu ve merkez bankası yöneticisi, Bitcoin hakkında oldukça olumsuz görüşler paylaşmaya devam etti ve BTC’yi bir “teknolojik finansal piramit” olarak niteledi. Shvetsov, insanların fonlarını kaybetmesi durumunda Rusya Federasyonu’nun bu tür dolandırıcılıkları önleme yetkisi olmadığını söyledi.

Rusya Merkez Bankası’nın iki numarası dijital paralara ön yargılı olmadıklarını belirterek, bazı dijital varlıklar için test programları sunmaya istekli olduğunu açıkladı. Shvetsov, test ve belgelendirmenin vatandaşları bu varlık sınıfındaki yatırımlarla ilgili riskler hakkında etkin bir şekilde bilgilendirdiği sonucuna vardıklarını belirtti.

Bilindiği üzere Rusya, merkez bankası dijital para çalışmalarına hız vermiş ve bu yıl sonunda test çalışmalarını tamamlayacaklarını duyurmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!