Project Serum, dünyanın ilk tamamen merkezsiz türev borsası olma unvanını taşıyan, müşterilerin istediği hız ve fiyatla, zincirler arası işlemler gerçekleştirmelerine olanak sağlayan bir trustless De-Fi projesidir. Trustless işlem, kullanıcıların birbirlerini tanımasına ve güvenmesine gerek olmadan gerçekleştirilen işlemlerdir. Serum ağının hiçbir aşamasında merkezilik söz konusu değildir ve çapraz zincir altyapısı kullanılır. Ancak yine de merkezi borsalardaki gibi emir defteri bulunur ve işlemler hem çok ucuz, hem de çok hızlı biçimde gerçekleştirilebilir.

Serum DEX yani SERUM projesinin kripto para borsası, saniyede 50 bin ile 65 bin arası işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir ve tümü USDT (Tether) ve USDC işlem çiftlerinde alınıp satılabilen yaklaşık 30 farklı kripto para birimini desteklemektedir. Serum Projesi’nin arkasında Serum Vakfı bulunmaktadır ve bu vakıf da, aynı zamanda FTX kripto para borsasının da CEO’su olan Sam Bankman-Fried tarafından kurulmuştur.

Project Serum’un kendi dijital para birimi Serum Coin (SRM)’dir. SRM Coin, kullanıcıların hiper enflasyon yoluyla değil, fayda yoluyla kazanç elde etmeleri için proje üzerinde yönetim yetkisine sahiptir. SRM token sahipleri Serum Project ağında indirimli ücretler, stake ödülleri (faiz) ve yönetişim ayrıcalıklarına sahip olmanın yanı sıra, SRM sayesinde ağı çalıştırmak için gerekli node’lere de bağlanılır. Project Serum’dan gelen SRM Coin’ler her hafta yakılır ve SRM sahiplerine ödedikleri işlem ücretinin %60’ına kadar payback (geri ödeme) yapılır.

Yazı yayına hazırlandığı esnada 1 SRM Coin’in fiyatı 6,73 Amerikan Doları idi ve 10 milyar maksimum arzından sadece 50 milyonu piyasada dolaşımda olan SRM, 67 milyar Dolar’lık tahmini piyasa değerinin henüz sadece 336 milyon Dolar’ına ulaşabilmiş durumdadır. Kripto para piyasasında değer sıralamasına göre 164. Sırada bulunan SRM, Nisan 2021’de 8.20 Dolar ile zirve fiyatını yakalarken, 2020 Ağustos ayında ise 0.11 Dolar ile dip fiyattaydı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'de 'rüya' gerçekleşecek mi? Tarih olarak 2024 gösterildi

SRM Coin, Binance başta olmak üzere birçok kripto para borsasında da alınıp satılabilmektedir. Ayrıca Serum Projesi’nin ve borsasının kendi internet sitesindeki web cüzdanı ya da Coin98 mobil cüzdanı üzerinde SRM Coin’lerinizi saklayabilirsiniz.

Serum Coin (SRM)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.