Sia, merkeziyetsiz bir bulut depolama platformudur. Bu projenin amacı, bulut depolama hizmeti sunan firmaların güvenlik riski ve yüksek maliyet sorunlarına blok zinciri teknolojisi ile çözüm bulmak, bu sayede daha güvenli ve daha ucuz bulut depolama çözümleri sağlamaktır. Sia Coin ağında barındırılan veriler şifrelenmiş ve dağıtılmış haldedir. Böylece burada tutulan veriler aracı bir firmada değil, tamamen sizin kontrolünüzde olur. Şifrelenmiş verilerin özel anahtarlarının kontrolü de sizde olduğu için bu verilere sizden başka kimse erişemez.

Sia platformu bu sayede daha güvenli olduğu gibi, daha da ucuzdur. Örnek olarak Amazon’da 1 TB bulut veri depolama maliyeti aylık 23 Dolar iken, Sia ağında bu fiyat aylık 1-2 Dolar civarındadır. Sia platformundaki verileriniz aynı zamanda sürekli yedeklenir ve blok zincirin tam düğümünü tutan dünyanın çeşitli yerlerindeki sunuculara iletilir. Bu sayede ağın çökmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Açık kaynaklı olması nedeniyle de API desteği sunar.

Sia ağında aylık depolama ücretleri Sia Coin (SC Coin) ile ödenir. Sia Coin (SC) sadece satın alınmaz, aynı zamanda madencilik ile üretilebilir de. Bu sayede ağa katkıda bulunarak yani Sia Coin üreterek bulut depolama maliyetinizi bedavaya getirebilirsiniz.

Sia platformu, SiaStream ve Serbest İnternet Vakfı’nın Skynet platformunu destekler. Ayrıca Filebase, Storewise, PixelDrain, Arzen, ZeroBit gibi uygulamalar da Sia ağında çalışır.

Toplam açıklanan Sia Coin (SC) arzı yaklaşık 48 milyar adettir. Sia Coin’in piyasa değeri yaklaşık 2 milyar Dolar, 1 adet fiyatı ise yazı yayına hazırlandığı esnada 0.042 Dolar’dır. 2018 Ocak’ta 0.11 Dolar ile en yüksek fiyata ulaşan SC, 2015 Aralık’ta ise 0.00001131 Dolar ile dibi görmüştür.

Sia Coin (SC) Binance başta olmak üzere birçok kripto para borsasından alınıp satılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin madenciliği için en iyi bilgisayarlar nelerdir?

SiaCoin (SC)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.