Son olarak Whatsapp’in kullanıcılarına dayattığı gizlilik sözleşmesi sonrası popülerleşen gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal‘in kaynaklarından bir kısmını kullanıcıları için bir kripto para birimi ödeme hizmetinin geliştirilmesine ayırdığı bildiriliyor. Bu kripto paranın ise Mobile Coin olduğu iddia ediliyor.

The Platformer’ın kurucusu Casey Newton tarafından hazırlanan bir rapora göre Signal, uygulamada kripto ödeme entegrasyonunu düşünüyor. Raporda Signal’in böyle bir hamle için Binance destekli, Stellar tabanlı gizlilik kripto para birimi platformu MobileCoin’de pilot testler yürüttüğü iddia ediliyor. Signal’in CEO’su Moxie Marlinspike, MobileCoin projesinde danışman olarak görev yapıyor ve testin mesajlaşma uygulamasında sonraki dağıtım için bir deneme çalışması olabileceği yönündeki spekülasyonları artırıyor.

Signal CEO’su bu iddiaları görmezden geliyor

Platformer raporu ayrıca Marlinspike’ın bu spekülasyonları küçümsediğini ve testleri “tasarım araştırmaları” olarak tanımladığını belirtti ve CEO’nun “Ödemeleri Signal’e koymaya karar verseydik, bunu nasıl yaptığımız konusunda gerçekten dikkatlice düşünmeye çalışırdık. Tamamen varsayımsal olmak zor. ” dediğini bildirdi.

Ancak Newton’a göre eski Signal çalışanları, şirketin MobileCoin’i mesajlaşma platformuna entegre etmek için gerekli protokolleri aktif olarak takip ettiğini söylüyor. Ocak ayının başlarında MobileCoin, Signal ile olan ilişkisini netleştirmeye çalıştı. Raporlar doğru çıkarsa, Signal kripto ve dijital ödeme arenasına giren en son mesajlaşma hizmeti olacak. Facebook, yoğun düzenleyici tepkilerin ardından planladığı Diem projesinde birden fazla değişiklik yapmıştı.

Facebook’un Diem’i regülatörlerin radarına takılmıştı

Kripto para ödeme sisteminin Signal platformuna entegrasyonu, şirketi ciddi bir düzenleyici inceleme tehlikesine sokabilir. Finansal hizmet firmaları, tüccarların WhatsApp’tan Signal’e geçişinin neden olduğu ortaya çıkan düzenleyici kör nokta konusunda endişeli.

Gizlilik odaklı mesajlaşma hizmeti, WhatsApp tarafından yapılan son politika değişikliklerinin ardından kullanıcı tabanının% 100’ün üzerine çıktığını gördü. Bununla birlikte, anonim ödemelerin ve diğer söylentilere dayalı özelliklerin eklenmesinin, platformun yasadışı faaliyetler için bir yuva haline gelebileceğine dair endişeler var.

İlginizi Çekebilir:  Kripto para piyasa değeri 300 milyar doları aştı!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.