Gizlilik odaklı anlık mesajlaşma uygulaması Signal, aynı kullanım kolaylığını ve güvenliği ödemeler boyutunda değerlendirerek temelde farklı bir özelliği uygulamaya getirmeyi plânlıyor. Facebook’un eski adıyla Libra, yeni adıyla Diem vasıtasıyla Whatsapp, Instagram gibi uygulamalarda para gönderip alma ve alışveriş gibi aktiviteler için düşündüğü uygulama içi ödeme sistemini Signal, Mobilecoin ile yakın zamanda test etti. Peki Mobilecoin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Stellar (XLM) altyapısını kullanan MobileCoin, tamamen şifreli, gizli, özgür ve açık kaynaklı iletişim uygulaması mottosuyla yaklaşık yedi yıl önce piyasaya çıkan Signal’ın, çevrim içi kullanılacak kripto parasıdır. Arama ve mesajlaşma için son derece basit bir arayüze mevcut en güçlü şifreleme vaat eden Signal, Mobilecoin ile Signal Payments çatısı altında bu kez de ödemeler noktasında kişiden kişiye para göndermeyi mümkün kılıyor.

Blog gönderisinde yapılan açıklamada, “Signal Payments, bir MobileCoin cüzdanını Signal’e bağlamayı kolaylaştırır, böylece arkadaşlarınıza ve ailenize para göndermeye başlayabilir, onlardan para alabilir, bakiyenizi takip edebilir ve basit bir arayüzle işlem geçmişinizi gözden geçirebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, amacımız verilerinizi bizim değil, sizin elinizde tutmaktır; MobileCoin’in tasarımı, Signal’in bakiyenize, tüm işlem geçmişinize veya paranıza erişimi olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, başka bir uygulama veya hizmete geçmek isterseniz, paranızı istediğiniz zaman aktarabilirsiniz.” denildi.

Şimdilik yalnızca İngiltere’de yaşayan iOS ve Android kullanıcıların erişebildiği ödeme sistemi yakında tüm dünyada aktive edilmesi bekleniyor. Whatsapp ve Telegram gibi dev rakipleri bulunan Signal’ın yaklaşık 50 milyona yakın kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Signal’ın açıklaması sonrası Mobilecoin’in fiyatı 10 kat değerlendi

Geçmiş grafiklere bakıldığında kayda değer verilere ulaşılamadığını gördüğümüz MOB, 4 Nisan’da Signal’ın Mobilecoin’i uygulama içinde test edildiğini açıklamasından sonra 7 dolardan 68 dolara kadar yükseldi. MOB’un, şu anda sadece FTX kripto para borsasında alım satımı yapılabiliyor ancak Binance ve Coinbase de Mobilecoin’i borsalarında listelemeyi gözden geçiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Token nedir? Token ile coin arasında ne fark var?

Signal’ın bunu tam anlamıyla hayata geçirmesinin önünde ise Facebook’un Libra’da yaşadığı bürokratik ve yasal sorunlar bulunuyor. ABD’de uygulama içerisinde ödeme yöntemleri sağlamaya çalışmak diğer ülkelere göre oldukça güç. ABD otoriteleri güvenlik ve daha birçok nedenden dolayı sohbet uygulamaları içinde ödemelerde kişiler için sorun teşkil edebileceğini düşünüyor.

MobileCoin (MOB)’yi satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.