Kripto para birimi Bitcoin.

Çinli bir kripto parası yatırımcısının 45 milyon dolar değerindeki Bitcoin ve Bitcoin Cash’i hacker veya hackerlar tarafından ‘sim takası’ yoluyla çalındı. Başına gelen olayı Reddit’te anlatan Çinli ‘balina’, kendisine yardım etmesi için üst düzey BCH madencilerinden yardım talep etti.

Dreamhost’un kurucusu olan Zhoujianfu, ‘Sim takas saldırısı’na uğrayarak 30 milyon dolar değerindeki Bitcoin Cash ve 15 milyon dolar değerindeki Bitcoin’ini çaldırdı. (100 bin adet Bitcoin Cash, 1547 adet BTC)

Kullanıcının bilgisi olmadan gerçekleştirilen bu hırsızlık işleminde hacker, sim kartı taşıyıp, hırsızlığı yaptığı kişinin e-posta ya da kişisel herhangi bir hesabına ulaşabiliyor. İşte tüm olay da bu andan sonra başlıyor. Hacker, yukarıda bahsettiğimiz işlemleri gerçekleştirince 45 milyon dolar değerindeki BTC ve BCH’nin de sahibi oluyor.

Sim kart saldırısını Reddit’e yazdı

Sim saldırısından biraz bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Mağdur kişi, varlığı çalınana kadar hiçbir şeyin farkında olmuyor. Sim kart bilgisi başka bir sim karta hacker tarafından taşınıyor.

Kripto para yatırımcısı Zhoujianfu, hırsızlık olayının başına gelmesinden sonra Reddit’e yazarak, üst düzey bitcoin madencilerinden yardım istedi. Zhoujianfu’nun bitcoinleri küçük küçük parçalandığı için izi sürülemeden satışı gerçekleşebilir. Yani hırsızlığı yapan hacker, takip edilmemek ve izini kaybettirmek için büyük bir çaba sarf ediyor.

Zhoujianfu’nun 45 milyon dolar değerindeki varlığını, emekli maaşını yeni çekmiş yaşlılar gibi basitçe çaldırması akıllarda da soru işareti bıraktı. Çünkü Zhoujianfu, 7 sülalesine yetecek bu parayı çok kolay kaptırdı. İddialardan bazıları ise Zhoujianfu’nun vergiden kaçmak için böyle bir tezgah kurduğu yönünde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!