2007’de çıkan ve yıllarca en çok satanlar kategorisinde insanlara dokunan Siyah Kuğu kitabının yazarı, akademisyen ve risk analisti Nassim Nicholas Taleb, CNBC’deki Squawk Box yayınına katıldı ve Bitcoin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü yazar, son bir haftada yüzde 20’ye yakın düşen ve fiyatı 49 bin dolar civarlarında seyreden Bitcoin hakkında “Açık bir ponzi şeması” nitelendirmesini yaparak uzak durmalarını tavsiye etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün medyaya düşen zenginleri vergilendirme ve sermaye kazancına yüzde 43’lük vergi getirme plânına değinen Taleb, “Biden zenginleri cezalandırmak veya onlardan daha fazla para almak isterse, bu plânı başarısız olur. Mükemmel bir avukat tutabilir ve bir yatırım bankasına erişebilirseniz, bu hayatta harikalar yaratabilirsiniz. Yani bu insanlar bu vergi zamlarından muaf olacaklar.” diyerek Biden’ın bunu hayata geçirse bile başarılı olamayacağını sözlerine ekledi.

“Bitcoin bir ponzi ve ondan uzak durun”

61 yaşındaki yazar, Bitcoin hakkında genel bir görüş olan “saadet zinciri” tanımlamasına kesinlikle katıldığını belirterek, “Bitcoin, açık bir saadet zinciri özelliklerine sahip. Herkes bunun bir Ponzi olduğunu bilir. Temelde enflasyon ile bitcoin arasında bir bağlantı da yok. İyi yapılmış ama ekonomik herhangi bir şeyle bağlantılı olması için kesinlikle hiçbir neden yok.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Andrew Ross Sorkin, piyasadaki en risksiz ürünün hangisi olduğunu ve riskten nasıl korunulacağını sorduğu Taleb bu soruya ise, “Bitcoin’den uzak durun. Sabit hisse senetleri satın alın ve anladığınız şeyleri satın alın.” şeklinde yanıt verdi.

İlginizi Çekebilir:  NBA'de Bitcoin ile maaş ödeme devri | Sacramento Kings Başkanı açıkladı...

Geçmişte Bitcoin’i savunan Taleb, sahip olduğu Bitcoin’leri yıl başından itibaren elinden çıkardığı itiraf etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.