Bu yıl kripto paralar hakkında düzenlenen Consensus‘tan sonra en büyük etkinliği olan 2019 Bitcoin Konferansı‘na video bağlantısıyla katılan Edward Snowden, Bitcoin‘le ilgili konuştu.

Bitcoin’e olan desteği bilinen ve 2013’te medyaya NSA’nin gizli belgelerini sızdırırken gazetecilerle iletişim kurmak için Bitcoin kullandığını da açıklayan Edward Snowden, BTC’nin özellikleri hakkında açıklamalarda bulundu ve lider kripto paranın en büyük sorununun ‘gizlilik’ olduğunu dile getirdi.

Eski CIA ve NSA çalışanı, konferansta Bitcoin hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’in varoluşsal sorunlarından biri yeteri kadar gizli olmaması. Evet, Bitcoin özgür bir para birimi. Kimseden izin almadan takasta veya etkileşimde bulunabilirsiniz. Gizliliği düşündüğümde aslında hepsi bununla ilgili zaten. Özgürlük ne demektir? Bu, izin almaktan kurtulma özgürlüğü anlamına gelir. Bu, hayatlarımızı deneyimleyebileceğimiz bir şekilde yaşadığımız, meşgul olabileceğimiz, bir şeyler deneyebileceğimiz, hatta başarısız olabileceğimiz ve müdürün ofisinden izin belgesi almak zorunda olmadığımız anlamına gelir.”

Kısaca Edward Snowden kimdir?

Siber güvenlik konusunda uzman olan bir bilgisayar programcısı Edward Snowden, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)‘de görev yapan ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA)‘da çalışırken, gizli belgeleri deşifre ederek medyaya sızdırmasıyla dünyanın gündemine oturmuştu. Devlet sırlarını ifşa etmekle suçlanan ve casusluk ve hırsızlıkla itham edilen Edward Snowden, 23 Haziran 2013 tarihinde ABD’yi terk ederek Rusya‘nın başkenti Moskova‘ya gitmiş ve geçici sığınma hakkı elde etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!