Solana (SOL), hızlı, güvenli ve sansüre karşı korumalı bir blockchain (blok zinciri)’dir. Solana ağı, merkeziyetsiz ve yüksek güvenlikli, tek zincirli, proof-of-stake protokolüne dayanan bir blok zincir ağıdır. Solana (SOL) coin ise bu ağın yerel token’idir.

Solana (SOL) coin ne işe yarar?

2017 yılında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendislerince hayata geçirilen ağın sunduğu yenilik; tek bir saat diliminde bulunmayan dağıtık ağlardaki zamanlama sorununu çözmek için Proof-of-History (PoH) adlı merkeziyetsiz bir saat fikri içermesidir. “Tarih Kanıtı” adı verilen bu uygulamada, her bir düğüme Doğrulanabilir Gecikme İşlevleri ile bir zaman damgası basılmakta, böylece ağ üzerinde zaman damgası yayımlanması ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Burada amaç yüksek büyüme potansiyeline sahip blok zinciri uygulamalarını destekleyerek geliştirmek ve finansal sistemleri daha demokratik bir hale getirmektir. Solana ağı ölçeklenebilir, saniyede 50 bin adetten fazla farklı işlemi aynı anda gerçekleştirebilir, blok yayılma protokolü sayesinde dünyanın her yerinden binlerce node (düğüm) ile işletilebilir, bu sayede merkeziyetsiz bir yapıda iş görür ve işlem maliyetleri her 1 milyon işlem için 10 Amerikan Doları gibi düşük rakamlardır.

Solana (SOL) coin ise bu platformun yerel token’i, yani kendi dijital para birimidir ve staking (ödünç verme) için kullanılabilir. Böylece Solana (SOL) coin sahipleri ellerindeki token’leri sisteme ödünç verip kilitlerken, hem ödül kazanır, hem de ağın yönetiminde söz sahibi olur. Aynı zamanda kullanıcılar Solana (SOL) ağında akıllı sözleşmelere dahil olmak için Solana (SOL) coin ile ödeme yaparlar. Token sahipleri, proof-of-stake algoritması ile işlemleri doğrular ve sistem içindeki tüm ücretler Solana (SOL) coin ile ödenir. Ayrıca Solana (SOL) geliştiricileri, belli zamanlarda Solana (SOL) coin yakarak toplam arzı azaltmakta ve daha fazla token sahibini staking’e teşvik etmektedir. Bu sayede ağ güvenliği artmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Enjin coin (ENJ) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Solana (SOL) ağı, merkezi olmayan bir kimlik doğrulama ekosistemi olan Civic, açık kaynaklı kripto para borsası Hummingbot, akıllı sözleşmelerin zincir dışı verilerle ve web API’leriyle entegre biçimde çalışmasına olanak sağlayan merkeziyetsiz bir ağ olan ChainLink (LINK), açık bulut hizmet mimarisi Akash, akıllı krediler sunan LoanSnap, gerçek zamanlı durum güncellemeleri yayımlamayı ve geri dönüşümsüz işlem garantileri sunmayı sağlayan blokc chain API çözümü dFuse gibi projelerle ticari işbirlikleri geliştirmektedir.

Solana (SOL) ağında stake yapan token sahipleri için bir fiyat garantisi bulunmaktadır. Bu da 0.198 Amerikan Doları’dır.

Solana (SOL) coin, piyasaya yaklaşık 489 milyon adet arz edilecektir. Bu arzın yarıdan fazlası, yani yaklaşık 262 milyon adedi gerçekleşmiştir. Pazar değeri 3,5 Milyar Dolar olan Solana (SOL)’nın tüm arz gerçekleştiğinde bu değeri yaklaşık 6,6 Milyar Dolar’a yükselecektir.

Solana (SOL) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı tarihte 1 Solana (SOL) coin değeri 14.80 Amerikan Doları’dır. Solana (SOL), son dönemde yaptığı çıkış ve 2021 Şubat’ının son günlerinde kripto para piyasasında yaşanan düşüşlerden en az zararla çıkabilen sayılı coin’lerden biri olması sayesinde kripto para marketinde 20. sıradadır.

Tüm zamanların en yüksek fiyatını 2021 Şubat ayında 18 Amerikan Doları ile gören Solana (SOL), dip seviyeyi ise 2020 Mayıs’ında 0.5 Amerikan Doları değerleme ile yaşamıştır.

Solana (SOL) coin, Türk borsaları arasında henüz listelenmezken, yurtdışında Binance, FTX, BitMax, Bitfinex, Huobi Global, Kraken, Crypto.com, Gate.io, OKEx, Hotbit gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor ve transfer (çekme-yatırma, alme-gönderme) işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Solana (SOL) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!