Yaklaşık 5 ayda %120’den yüksek değer kazanan ve Aralık ayından bu yana Türk Lirası’na karşı %130’dan, ABD Doları‘na karşı ise %100’den fazla değer kazanan Bitcoin, müthiş yükselişini sürdürerek geçtiğimiz 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve 7 bin 300 dolar seviyesini gördü.

2018’in genelinde sessiz bir görüntü çizen ancak 2019 yılına girdiğimizde resmen ‘şahlanan’ lider kripto para Bitcoin, iki gün önce müthiş bir yükseliş trendine girerek son 8 ayın en yüksek fiyatına ulaştı. BTC, en son Eylül 2018’de 7,411 doları zorlamıştı. İki gün önce 6 bin 900 seviyelerine gelen en büyük kripto para, bugün bunu da aşarak 7 bin 300 dolar bandını zorladı.

Bitcoin’in bir haftalık yolculuğu. Grafik: CoinMarketCap

Yükselişin sebepleri arasında Fidelity‘nin Bitcoin alım/satım işlemlerine başlaması, Facebook‘un kendi kripto parası ‘Libra’ konusundaki gelişmeleri ve en son 2015 yılı 3. çeyreğinde yaşanan golden cross (altın kesiş) sinyalinin gerçekleşmiş olması gösterilebilir.

Teknik analizde sıklıkla kullanılan golden cross, iki hareketli ortalamadan biri olan 50 günlük hareketli ortalamanın diğer önemli bir gösterge olan 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı kesmesine verilen isim olarak tanımlanıyor. Geçtipimiz dönemde bu olay sonrası yaşanan yükseliş trendi, Bitcoin’i tüm zamanlardaki en yüksek seviyesi olan 20 bin dolar seviyesine taşımıştı.

Ethereum ise yüzde 10’luk bir yükselişle 196 dolardan işlem görüyor ve BTC’ye eşlik ediyor. Lider altcoin’in bu hareketi sonrası 200 dolar bandını aşarak yönünü 300 dolar’lık fiyata doğru çevirmesi bekleniyor.

Ethereum’un bir haftalık grafiği. Grafik: CoinMarketCap
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!