Bitcoin’in 24 saat içinde 10 bin dolarlık sert düşüşünün ardından Çin’den önemli ve dikkat çekici olarak nitelendirilebilecek bir açıklama geldi. Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Li Bo, Dijital Para ve Dijital Ödemeler konusunun konuşulduğu Asya Boao Forumu 2021 Yıllık Konferansı’nda katıldığı etkinlikte Bitcoin gibi kripto varlıkların yatırım aracı veya alternatif yatırım olarak kullanılabileceğini söyledi. Bu, Çin hükümetinin kripto para birimlerinin varlık değerini ilk kez tanıması olarak kayda geçti.

Çinli kripto para gazetecisi Colin Wu’nun aktardığına göre, Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Li Bo, kripto varlıklarının bir yatırım seçeneği olduğunu ancak kendi başına bir para birimi olmadığını ifade ederek, Çin’in Bitcoin gibi kripto varlıklar için düzenleyici politikalar üzerinde çalıştığını belirtti. Çin, Bitcoin’in durumunu uzun zamandır dijital bir emtia olarak kabul etti, ancak herhangi bir ICO ve borsayı yasaklamıştı. Bu konudaki politika nispeten belirsiz olsa da Li Bo, hangi düzenleyici kuralların gerekli olduğunu anlamadan önce, mevcut önlemleri korumaya devam edeceklerini belirtti.

“Bitcoin’den daha çok stabil kripto paralara karşı dikkatli olmalıyız”

Başkan Yardımcısı öte yandan, stabil coinlere de değindi ve sabit fiyatlı kripto paraların (Tether, USD Coin vb.) Bitcoin’den daha fazla dikkat edilmesi gerek varlıklar olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, Çin Merkez Bankası eski başkanı Zhou Xiaochuan ise kripto para birimlerine muhalefetini dile getirerek, dijital varlıkların reel ekonomiye hizmet etmesi gerektiğini, bunların reel ekonomi ile hiçbir ilgisi olmadığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

“Dijital Yuan, rezerv para birimi olarak ABD Doları’nın yerini alma niyetinde değil”

Çin resmi para birimi Renminbi (Yuan)’ın uluslararasılaşması konusundan da bahseden Li Bo, “Bunun doğal bir süreç olduğunu defalarca belirttik. Amacımız ABD doları veya diğer uluslararası para birimlerinin yerini almak değil, piyasanın seçim yapmasına ve daha fazlasını gerçekleştirmesine izin vermek ve uluslararası ticaret ile yatırımın kolaylaştırılmasını sağlamak.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Japonya Merkez Bankası, dijital para (CBDC) için denemelere başladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.