Son dönemde yükselişe ayak uyduran futbol sektörü de dijital ve kripto dünyasına adapte olmaya devam ediyor. Ülkemizden ilk olarak Fenerbahçe’nin katıldığı Galatasaray, Global Fantezi Futbol oyunu Ethereum tabanlı fantazi futbol uygulaması Sorare’ye katıldı.

Blok zinciri altyapısının kullanıldığı futbolcu kartlarıyla alım satım yapılabilen ve para kazanılabilen fantazi futbol platformu Sorare yeni üyesini duyurdu. Buna göre Galatasaray, Sorare’de yer alacak ve taraftarlarının kart koleksiyonlarına sahip olmasını ve fantezi futbolcularının dijital kartlarını alıp satarak ve oynayarak oyuna sahip olmalarını sağlayacak. Beta sürümünü Aralık 2019’da açan Sorare, aylık ortalama %52 büyüyerek bugün dünya çapında aylık 60.000’in üzerinde aktif kullanıcıya sahip.

Sorare CEO’su Nicolas Julia anlaşmayla ilgili, “Taraftarların futbolla ve küresel bir toplulukla bağlantı kurabileceği, tutkuyla beslenen bir oyun deneyimi inşa ediyoruz. Sorare’de oyuna gerçekten hakim olabilirler. Efsanevi kulüp Galatasaray’ın, dünya çapındaki taraftarların önümüzdeki birkaç yıl boyunca oyuncularıyla bağlantı kurmasını sağlamak için Sorare’ye katılmasından gurur duyuyoruz. Türk futbol taraftarlarının Sorare’ye gösterdiği ilgiden çok etkilendik. COVID-19 salgını nedeniyle mevcut iklim göz önüne alındığında, bu gibi projeler, futbol takımlarının maçlarının önemli ölçüde etkilendiğinde, kulüplerin taraftarlarına ilgi yaratması için yeni bir fırsat ve gelir akışlarını çeşitlendirmenin bir yolunu sunuyor.” dedi.

Sorare kartları, şeffaflık ve diğer oyunlara taşınabilirlik sağlamak için blockchain altyapısıyla destekleniyor. Daha da önemlisi, blok zinciri Ethereum, “Non-Fungible Tokens” (NFT) aracılığıyla dijital sınır yaratarak dijital alanda toplama eylemini mümkün kılıyor. Sorare’de kullanıcılar, ellerindeki oyuncu kartlarını değiştirebiliyor, alım satımını gerçekleştirebiliyor henüz elinde yoksa bu plâtformdan satın alabiliyor. Seçtiğiniz veya satın aldığınız karttaki oyuncuların gerçek yaşamdaki haftalık performanslarıyla hem sizin takımınızın sıralaması yükseliyor hem de kartlarınıza talep artıyor.

Sorare nedir, Sorare nasıl kullanılır? Sorare’nin geleceği var mı?

2018’de kurulan Sorare, futbol taraftarları tarafından futbol taraftarları için yaratıldı. Blokzincir dijital koleksiyon parçaları ve küresel fantezi futbolu sayesinde şirket, “oyun içindeki oyun” olma misyonunu üstleniyor. Sorare, çevrimiçi spor hayranlığını topluluğuna sevdikleri kulüpler ve oyuncular ile bağlantı kurmanın yeni bir yolunu sunuyor. Platform, 2021 Ocak ayında 120 ülkede 3,5 milyon Euro’nun üzerinde bir aylık kart satış hacmine sahipti. Paris merkezli Sorare, Benchmark, Accel Partners, e.ventures, futbolcular Gerard Piqué, Antoine Griezmann ve André Schürrle’den oluşan birinci sınıf bir ekip tarafından finanse ediliyor. Sorare’nin dijital ve kripto dünyasının geliştiğini ve daha da büyüyeceğini varsayarsak oldukça geleceği var.

İlginizi Çekebilir:  Cristiano Ronaldo'nun Sorare'deki NFT'si 290 milyon dolarlık rekor fiyata satıldı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.