Venezüela’da halk hiperenflasyondan şikayetçi.

Bitcoin’in adeta bir sığınak gibi kullanılması, daralan küresel ekonomide dikkat çekici bir nokta olmayı başardı. Özellikle Venezuela ile Hong Kong gibi ekonominin daha da kötüleştiği yerlerde kripto paraların işlem hacminin arttığı görülüyor. 

Birçok sorunlu ülke ve şehirde vatandaşlar birikimleri konusunda endişeli, çünkü kendi para birimleri hiperenflasyona maruz kalabiliyor. Venezuela’daki iç karışıklık, Arjantin’deki ekonomik sorunlar ve Hong Kong’daki protestolar sonucunda vatandaşlar yatırımlarını korumak amacıyla alternatif birikim yöntemleri arıyorlar. 

LocalBitcoins isimli platfromdan edindiğimiz bilgilere göre, işlem hacminin yaygın bir şekilde yükselişte olduğu ekonomiler genellikle sorunlu ekonomiler ve bu hacmin büyük kısmını da Güney Amerika oluşturuyor. 2018 ve 2019 verileri kıyaslandığında, karşımıza çıkan tablo sorunlu ekonomilerin böyle bir eğilimi olduğu yönünde. 

Güney’de iş alanları çöküyor

Venezuela’nın karşı karşıya kaldığı sorunlar 2019’a kadar Maduro hükümeti tarafından dış basına iyi lanse edildi. Ancak sonrasında gerçekleşen darbe ve halktaki memnuniyetsizlik sonucunda Venezuela para birimi olan Bolivar daha fazla dayanamayıp hiperenflasyon sonucu çok ciddi değer kaybı yaşadı. 

Bunun sonrasında ise, Bitcoin, Venezuelalılar için tasarruflarını koruma konusunda popüler bir tercih haline geldi. Görevine geri gelen Maduro ise, Bitcoin talebindeki artışın sonrasında Petro isimli petrolle sabitlenmiş bir kripto para geliştirilmesini sağladı. 

2019 yılına kadar, 305.9 milyon dolar Venezuela, 134.2 milyon dolar Kolombiya ve 45.5 milyon dolar Peru tarafından işlem gerçekleştirildi. İran ve Hong Kong diğer önemli ülkeler arasında geçmekte. 

Bitcoin büyüme trendinde 

Bir başka ilgi çekici konu ise, işlem hacimlerinin 2018’dan 2019’a nasıl yükseldiğidir. Venezuela için, bu büyüme düşük gözükse de %33 ile gerçekleşti. 

En büyük işlem hacminde büyüme ise %70 artışla Mısır’a ait. Hong Kong ve İran ise, 2018’e göre bir miktar düşüş yaşamış gözüküyor. Ancak bu düşüşün sebebi hükümetler tarafından ortaya konulan Bitcoin karşıtı politikalar olabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Bilançosunda Bitcoin tutan MercadoLibre'nin müşterileri uygulama ile kripto para alıp satabilecek

LocalBitcoins’ten edinilen veriler farklı bir kullanım alanının olduğu bir resim çiziyor. Ülkeler yaklaşan durgunluğun üzerine çalışmalarda bulunuyor ve potansiyeli açısından Bitcoin’i inceliyorlar. Halihazırda bazı uluslarda mücadele eden insanlar izole ve merkezi olmayan bir finans sistemi inşa etmeye çalışıyorlar. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.