ABD’nin en büyük borsalarından olan S&P ile Dow Jones’un endekslerini hazırlayan S&P Global Inc, kripto para verisi sağlayan Lukka ile anlaşmaya gitti ve 2021 yılında kripto para endeksini hazırlayacak.

S&P Dow Jones Endeksleri, 550’den fazla kripto paranın verilerini aktaran kripto veri şirketi Lukka ile iş birliği yapacak ve kripto paralar için endeksleri kullanıma sunacak.

S&P ve Lukka yaptıkları ortak bir açıklamada, S&P’nin müşterilerinin kripto para birimleri üzerinde özelleştirilmiş endeksler ve diğer kıyaslama araçları oluşturmak için endeks sağlayıcısı ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

S&P Dow Jones Endeksleri küresel inovasyon ve strateji başkanı Peter Roffman, bu gelişme sonrası, “Kripto para birimleri gibi dijital varlıklar hızla gelişen bir varlık sınıfı haline gelirken, bağımsız, güvenilir ve kullanıcı dostu kıyaslamalar yapılabilmesi için doğru bir zaman” açıklamasını yaptı.

Bitcoin ve diğer kripto paralar ana akımda daha fazla karşılık bulacak

Dünyanın en tanınmış endeks sağlayıcılarından biri olan S&P’nin bu hamlesi, insanlar tarafından bilinirliğinin arttığı, iyiden iyiye kurumsal yatırımların da çoğaldığı 2020’nin son döneminde kripto para birimlerinin daha genel yatırımlar haline gelmesine yardımcı olabilir.

Öte yandan Fidelity Investments ve Japonya’nın Nomura Holdings Inc. gibi büyük firmalar kurumsal yatırımcılar için Bitcoin’leri ve diğer kripto para birimlerini saklama hizmeti verdi ve bunun dışında büyük borsalar da Bitcoin türevleri sunmaya başladı.

Paul Tudor Jones ve Stanley Druckenmiller gibi hedge fon yöneticileri, geniş yatırım stratejilerine Bitcoin’i dahil ettiklerini söylemeleri, varlık sınıfını kurumsal yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!