Bitcoin ve kripto paralara meraklı bununla ilgilenen ve yatırım yapan veya yeni yatırım yapmak isteyen herkes, işlem yapacağı alanı seçmekte zorlanabiliyor. İnsanların borsalarda gördüğü terimlerden en merak edilen kavramlardan olan spot piyasa ve kaldıraçlı piyasa kullanıcılarda soru işareti yaratıyor. Spot piyasa nedir ve kaldıraçlı piyasa nedir gibi soruların cevabını bu içeriğimizde bulacaksınız.

Kripto para yüksek risk içeren bir dünya ve bu piyasada işlem yapmak normalden daha fazla bilgi ve dikkat gerektiriyor. İçeriğimizin sizin tarafınızdan daha anlaşılır hale gelmesi adına, öncelikle birkaç terimi açıklayarak başlayalım

Margin ya da Marjin: Marjin, teminat anlamına gelir. Kaldıraç Sistemi kullanılan borsalarda herhangi bir yatırım aracında açılacak pozisyon için gerekli olan minimum para miktarıdır. Bu miktar; yatırım aracının fiyatına, işlem hacmine ve kaldıraç oranına göre değişiklik gösterebilir.

Margin Trade: Türkçeye marj olarak çevrilebilir. Vadeli döviz, kripto para veya mal gibi piyasalarda gerçekleşecek işlemlerin, sözleşmelerinin bugün gibi yapılması ve teslimin gelecekte olacağı sözleşmelerde, sözleşmeyi güvenceye almak amacıyla alınan ön ödeme veya kaparo gibi düşünülebilir.

Liquidation: Türkçeye tasfiye olarak çevrilebilir. Margin Trade yaptığınız zaman, bahsi geçen ön ödemeye el konulması anlamındadır.

Spot piyasa nedir?

Spot piyasa, alım satım (takas) işleminin gerçekleştiği andaki fiyatların yansıtıldığı piyasalara denir. Örnek verecek olursak; bugün bir mağazaya gittiğinizde, aldığınız ürünün ücretini nakit olarak öderseniz spot işlem yapmış olursunuz. Ancak spot piyasalarda her işlemin takası aynı anda gerçekleşmez. Bu tarz durumlarda en geç iki iş günü gibi bir süreyle işleminizi gerçekleştirirler. Böyle işlemlerde, takasın gerçekleştiği andaki fiyat geçerlidir.

Kaldıraç piyasa nedir?

Kaldıraç piyasaya en güzel örnek, ülkemizde faaliyet gösteren Forex piyasalarıdır. Kaldıraç piyasaların avantajları aynı zamanda dezavantajlarıdır. Biraz daha detaylandırmamız gerekirse, kaldıraçlı işlem yapabileceğiniz bir borsaya kayıt olduğunuzu düşünelim. 1.000 Dolar yatırdınız, belirlediğiniz kaldıraç oranını 10x olarak ele alalım. Yatırmış olduğunuz 1.000 Dolar artık 10.000 Dolar şeklinde işlem görmeye başlayacaktır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi aslında avantajı ve dezavantajı bu noktada ortaya çıkıyor. 1.000 Dolar’ınız artık 10.000 Dolar olarak işlem göreceği için olası değer artışlarında kazancınız 10 kat daha fazla, değer kayıplarında ise zararınız 10 kat daha fazla olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Staking nedir, nasıl yapılır? Staking'den para kazanma yöntemleri nelerdir?

Risk uyarısı: Gazetecoin.com adlı web sitesinde yer alan yazılı ve görsel bütün materyaller, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilişkili haberler, rehber niteliğindeki içerikler tamamen kullanıcıyı bilgilendirme ve haberdar etme amaçlıdır. Bu internet sitesinde yazılanlar asla ve asla bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlardır ve yatırım yapacak kişinin bu yatırım ile ilgili iyi bir şekilde araştırma yapması ve kendi bütçesine göre karar vermelidir. Kişinin bu yatırım kararları kendi sorumluluğundadır. Gazetecoin.com ve bünyesinde bulunan içerik yazarları kişinin kendi yatırımından dolayı hiçbir sorumluluk almaz ve kesinlikle sorumlu tutulamaz.

Spot ve kaldıraçlı işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz en yüksek hacimli borsalardan biri Binance borsasıdır. Binance borsasında işlem yapmak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilir ve istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.