Bitcoin ve kripto para piyasasında kaldıraçlı piyasalardaki işlemler, vadeli işlemlerm ve spot piyasa işlemleri en çok kullanılan işlemler arasında yer alır. Peki Spot piyasa nedir? Spot piyasa ne demek? Borsada spot işlem nedir? Bu içeriğimizde bunun cevabını vermeye çalışacağız.

Spot işlemler kripto para dünyasında en temel yatırım şekillerinden biridir. Spot işlem, bildiğimiz anlamda düz, klasik işlemlerdir. En basit tabirle, itibari para (fiziki para) yatırarak dijital para satın almak demektir. Bir kripto para borsasına Türk Lirası yatırıp Bitcoin alırsanız, spot işlem yapmış olursunuz. Aynı şekilde, elinizdeki kripto para varlığını satıp itibari para (örneğin Türk Lirası) almak ya da kripto paralarınızı birbiriyle takas etmek (örneğin Bitcoin karşılığı Ethereum almak) da spot işlemdir.

Spot piyasada satın aldığınız, sahip olduğunuz kripto varlık size aittir. Bu varlıkları kripto para borsalarındaki spot cüzdanlarınızda, online cüzdan uygulamalarında ya da soğuk / donanım cüzdanlarda saklayabilirsiniz. İstediğiniz kişiye gönderebilir, cüzdanlarınız arasında transfer edebilir ya da bu para birimleriyle alışveriş yapabilirsiniz.

Kısacası spot işlem; doğrudan kripto para birimine sahip olmak, bu sahip olunan kripto varlıkla alım satım, transfer ve takas yapabilmek, alışveriş yapabilmek ya da cüzdanınızda tutabilmek (hodl etmek) anlamına gelir.

Spot piyasa örnekleri nelerdir?

Spot piyasa, finansal varlıkların anında teslim ve alım-satım ya da takas yapılabildiği piyasadır. Spot piyasada dijital varlıklar piyasa fiyatı üzerinden alınıp satılır. Spot piyasada işlem yaptığınızda, işlem anında belirlenen fiyat geçerlidir.

Örneğin Binance kripto para borsasında hesap açtınız. (Bunun için ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz.) Açtığınız hesabınıza kredi kartınız, banka havalesi / EFT ya da Papara aracılığıya Türk Lirası aktardınız. Bu Türk Lirası ile yapacağınız alım satım işlemleri spot piyasa işlemleridir.

İlginizi Çekebilir:  VeChain (VET) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Spot piyasanın karşılığı yani tam tersi türev piyasa, türev işlemlerdir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!