Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin kurucusu olduğu ödeme şirketi Square, Blockstream ile açık kaynaklı, yenilenebilir enerjiyle çalışan Bitcoin madencilik tesisi için ortaklık kurduklarını açıkladı. Güneş enerjisiyle çalışacak olan tesis, ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanacak. Böylelikle kapasitenin artırılması ve yenilenebilir madencilik operasyonlarının daha da genişletilmesi plânlanıyor.

Bitcoin ekosisteminde yenilenebilir enerjilerin daha fazla benimsenmesini ve verimliliğini artırmaya kararlıyız. Gerçek dünyada yenilenebilir bir madencilik tesisinin sadece mümkün olduğunu göstermeyi değil, aynı zamanda Bitcoin’in dünyayı sürdürülebilir bir geleceğe doğru hızlandırdığını ampirik olarak kanıtlamayı umuyoruz.” ifadelerini kullanan Square, Blockstream’in ABD’de inşa edilecek tesise 5 milyon dolar yatırım yapacak.

Blockstream ortaklıkla ilgili, “Birlikte, yenilenebilir enerjiyle çalışan bir Bitcoin madencilik tesisi oluşturmaktan edindiğimiz proje ekonomisini ve bilgi birikimini paylaşarak kamu şeffaflığı sağlamayı planlıyoruz. Bunun sonucunda, yenilenebilir enerjiyle beraber Bitcoin madenciliğinin temiz enerjiye geçişe nasıl yardımcı olabileceğini göstermeyi umuyoruz.” yorumunu yaptı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin sahibi olduğu Square de Bitcoin’e oldukça ilgili. Dorsey, 2018’de Bitcoin’in 10 yıl içinde dünyanın tek para birimi olacağını düşündüğünü söylemişti. Square, rezervinde toplamda 220 milyon dolarlık Bitcoin tutuyor. Öte yandan şirket, Bitcoin için bir donanım cüzdanı geliştireceklerini de açıklamıştı.

Nisan ve Mayıs ayları, enerji endişeleriyle geçmişti

Nisan ve Mayıs ayı Bitcoin madenciliğinin çok fazla elektrik kullandığı iddiaları ve haberleriyle geçmişti. Tesla CEO’su Elon Musk, Nisan ayında otomobil üreticisinin araçlar için ödeme olarak bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağını söylemesi, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin “çevreye büyük maliyeti olduğunu” belirtmesi sonrası sektördeki birçok kişi madencilik için sürdürülebilir yöntemler arayışı içine girdi. Musk, Mayıs ayında Bitcoin madencileriyle bir araya gelerek “enerji kullanımı şeffaflığını teşvik etmek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için” bir Bitcoin Madencilik Konseyi kurmayı kabul etmişti.

İlginizi Çekebilir:  CHP milletvekili Özgür Özel'den Thodex açıklaması: Devlet, aynı Tosuncuk'un arkasından baktığı gibi bakıyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.