Square, bu haftanın borsada aykırı davranış gösteren şirketlerinden olurken, Mastercard, Visa, American Express ve Paypal coronavirus sebebiyle ciddi darbe alan şirketler arasında yer alıyor.

Beklenenin aksine Square, %10’luk artış sağlayarak insanları şaşırttı. Jack Dorsey’in ödeme sistemi şirketi, gelirinin yaklaşık %90’ını ABD’de kazanıyor ve diğer rakiplerine göre daha az seyahat ve eğlenceye maruz kalıyor.

Square’ın Finans Müdürü Amrita Ahuja, coronavirusün ilk çeyrekte şirket üzerinde şu an için önemli bir etkisi olmadığını ve yakın vadede olumsuz bir etki öngörmediklerini söyledi.

 CNBC’nin Square’ın merkez ofisi San Francisco’da Ahuja ile yaptığı röportajda, aslında turizm ve seyahat gibi sektörlerde kategorize ediliyoruz, bu alanlar olmak istediğimiz alanlar, uluslararası ise bugün nispeten işimizin ufak bir parçası, dedi.

Coronavirusün dünyada oluşturduğu korku, ABD borsalarında karşılık buldu ve hisse senetlerine zor günler yaşattı. Güney Kore’de 1700’den fazla İtalya’da ise 400’den fazla doğrulanmış vaka ekonomi çevresindeki korkuları pekiştirdi.

Mastercard, virüsün hızla yayılması sebebiyle 2008’den bu yana yaşadıkları en kötü hafta olduğunu belirtirken, American Express ve Visa geçtiğimiz 10 yıl içerisindeki en kötü haftalarını yaşıyorlar.

Şirketlerin yaptığı açıklamada, coronavirus sebebiyle seyahat ve uluslararası e-ticaret düşüş eğilimi göstermekte. Şirketler, ilk çeyreğe ait gelir artışının, bir önceki dönemden yaklaşık yüzde iki ila üç puan daha düşük olacağını tahmin ediyor.

PayPal’dan da benzer bir açıklama perşembe günü geldi. Şirket, ilk çeyrek için büyüme tahminlerini 1 puan aşağıya düşürdü. PayPal’ın iş eğilimleri güçlü durmaya devam ederken, uluslararası e-ticaret etkinliğinin coronavirusten olumsuz etkilendiğini belirtti. 

Macquarie Capital’den analist Dan Dolev, Square’ın şu ana kadar geçen süre için coronaviruse karşı bağışık olduğunu söyleyebiliriz, şirketin şu anki gelir modeli coronavirus finansal kargaşasının merkez üssü olan seyahate bağımlı değil, dedi.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa Merkez Bankası: Dijital euro projesi başlıyor, Bitcoin'den daha çevre dostu olacak

Cash App gelirleri 350 milyonu aştı 

Square aynı zamanda Cash App isimli uygulamasında da rakibi Venmo’ya karşı üstün geldi. Şirket, p2p ödeme ve hisse alım satım uygulamasının geçen yıla göre kullanıcı sayısını %60 arttırarak 24 milyon kişiye ulaştığını belirtti. Uygulama 361 milyon dolar gelir elde ederken bu gelirin yarısı Bitcoin üzerinden kazanıldı.

Square’ın yurtdışı operasyonları ise Birleşik Krallık, Kanada, Avusturalya ve Japonya’da bulunuyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde uluslararası düzeyde %52 oranında büyüme kaydetti. Şirket, uluslararası büyüme oranlarının kabaca iki kat yükseldiğini söyledi.

Ahuja, şirketin büyümesi için yurtdışının çok önemli olduğunu vurguladı. Virüs hemen etki etmemiş olsa da salgının boyutu düşünüldüğü zaman gelecek için konuşmanın erken olduğunu belirtti. Finans müdürü, virüsün tüketici alışkanlıkları üzerindeki etkisini takip etmeye devam edeceğiz diyerek açıklamasını bitirdi. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.