Tüm blok zincirlerinde işlem onayı için bir mekanizmanın işlemesi gerekir. Bitcoin gibi madencilikle üretilen coin’lerde Proof of Work yani İş İspatı algoritması kullanılırken, bazı coin’lerde “Mutabakat Mekanizması” olarak Proof of Stake (PoS) kullanılır. Coin stake etmek, söz konusu dijital para birimini elinde bulunduran kişilere hem pasif gelir sağlarken, hem de söz konusu ağ üzerinde karar verme yetkisi sağlar. Coin stake etmek, madencilik kadar kazandırmasa da, madenciliğe göre avantajı yüksek elektrik tüketimi ve pahalı madencilik ekipmanları gerektirmemesidir. Öte yandan, madencilikte ödül kazanma olasılığı düşüktür ve şansa dayalıdır. Stake etmekte ise faiz ödülü garantidir ve süre sonunda hesabınıza aktarılır. Kripto para endüstrisinde stake oldukça kârlı bir getiri yöntemidir. Peki hangi coinler stake edilebilir? Stake yapılabilen coinler neler?

Stake edilebilen coin’ler hangileridir?

Bitcoin’in yanı sıra Binance Coin (BNB), Cosmos (ATOM), KAVA, Algorand (ALGO), TRON (TRX), VeChain (VET), TomoChain (TOMO), Tezos (XTZ), Callisto (CLO), IoTex (IOTX) gibi coin’ler en bilindik ve yaygın stake edilebilen coin’lerdir.

Örneğin Binance borsasında 15-90 gün arası kilitli olarak stake edilebilen coin’ler şunlardır: ADA, ALGO, ATOM, DOT, EOS, KSM, BNB, ROSE, EASY, BIFI, IOTX, CAKE, BAKE, NEAR, OGN, SOL, MATIC, DODO, TRX, IOST, XEM, IRIS, CELR, LTO, XTZ, DASH, AVAX, SUSHI, YFI, ICX, WAVES, QTUM, 1INCH, CRV, KNC, BAND, KAVA, ONE, KMD, TOMO, LOOM, ADX, FIRO, PNT, COS, ARPA, OAX, NAV, GXS, LSK, ARK.

Stake (Faiz) geliriyle öne çıkan bazı coin’ler

Tezos (XTZ): Tezos ağında belli bir miktar coin’e (10.000 XTZ) sahip olan yatırımcılar kendi node’larını kurarak işlem onaylayabiliyor. Ancak elbette bu rakamın dışında daha küçük miktarlarla da stake edebilirsiniz. Bunun için bir kripto para borsasındaki stake havuzuna katılmanız yeterli. Örneğin Binance borsası Tezos (XTZ) stake etmeye olanak sağlıyor. Bunun haricinde Tezbox, Ledger ya da Atomic Wallet gibi kişisel cüzdanlarınızdaki bakiyenizle kendiniz bir doğrulayıcıya (yani elinde 10.000 ve üstü XTZ tutarak kendi node’ını kurmuş yatırımcı) stake yapabilirsiniz. Bu kişilere “baker” deniyor ve stake karşılığı sizden belli bir miktar komisyon talep ediyorlar.

Cosmos (ATOM): Yine aynı şekilde hem borsalar üzerinden, hem de kendi kişisel cüzdanlarınız ile staking yapabildiğiniz bir başka coin de Cosmos yani ATOM. Borsalar ATOM için yıllık ortalama %6-9 arasında bir staking ödülü sunmakta. Bireysel cüzdanlarda bu oran yıllık %8-10’a çıksa da, %10 gibi bir komisyon kesildiğini hesaba katarsak, elde edeceğiniz gelir borsa ya da cüzdan farketmeksizin pek değişmiyor. Cosmos (ATOM) ile staking yapmak için öne çıkan kişisel cüzdanların başında Huobi Wallet geliyor ve “double signing” riskine karşı sigorta garantisi veriyor. Ancak Huobi Wallet üzerinde faiz gelirleri 21 günde bir dağıtılıyor, eğer ana paranızı bu süreden önce çekerseniz, faiz geliriniz yanıyor.

Eos (EOS): Bu coin’in stake işlemi merkezi yapısı nedeniyle borsalar üzerinden yapılabiliyor ve yıllık %1-3 arası bir ödül imkanı sunuluyor.

İlginizi Çekebilir:  Ünlü kripto para borsası FTX, 900 milyon dolar ile kripto tarihinin en büyük yatırımını aldı

Algorand (ALGO): Önde gelen borsaların çoğunun desteklediği ALGO staking’i sonunda yıllık yaklaşık %8-10 arası bir faiz geliri kazanabilmeniz mümkün. Ancak borsa değil, kişisel cüzdan kullanarak ALGO stake etmek isterseniz de bu çok kolay. Algorand’in kendi resmi mobil cüzdanı üzerinden yapılabilecek staking işlemi hiçbir şart aramıyor ve oluşturulan her blokta, yani her 4 saniyede bir ödül kazanıyorsunuz.

Stake edilebilen kripto paraları satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!