Stake etmek, elinizde bulunan kripto paralardan pasif gelir elde etmenin bir yoludur. Esas olarak stake etmek, klasik geleneksel finans piyasasında bildiğimiz şekilde “paranızı faize yatırma” işleminin mantık olarak aynısıdır.

Geleneksel finans piyasalarında iki tür vadeli mevduat hesabı ve paranızı iki türlü faize yatırma seçeneği vardır. Bunlardan biri, klasik olarak vadeli mevduat hesabına yatırılan paranın, belli bir süre kilitlenmesi, vade sonunda ise faizle birlikte kullanıma açılmasıdır. Örneğin 3 ay vadeli olarak faize yatırdığınız paranıza, o 3 ay boyunca dokunamazsınız. Üçüncü ayın sonunda yani vade bitiminde ana paranızın üstüne faiz eklenir. Bir diğer seçenek ise günlük vadeli esnek hesaplardır. Bu hesaplarda gün içinde paranızı kullanabilir, çekebilir, harcayabilir, üstüne para yatırabilirsiniz. Her akşam mesai bitiminden sonra hesaptaki bakiyenize gecelik faiz ödenir.

Kripto para piyasalarındaki stake işlemi de, bunun aynısıdır. Kripto para borsalarında stake ettiğiniz dijital varlığınız için iki seçenek vardır; “esnek stake” ve “kilitli stake”. Esnek stake seçeneğinde, kripto varlığınızı istediğiniz zaman stake’ten çıkarabilir, bozdurabilir, dönüştürebilir, başka cüzdana transfer edebilirsiniz. Esnek stake seçeneğinde faiz gecelik olarak hesaplanır. Her günün sonunda hesaplanan miktardaki ödül, spot cüzdanınıza aktarılır.

Kilitli stake nedir? (Binance kilitli stake nedir?)

Kilitli stake seçeneğinde ise borsa ile belli bir süre için stake yani faiz anlaşması yaparsınız. Diyelim ki Bitcoin stake edeceksiniz. Kilitli stake olarak seçerseniz, 30-60-90 gün gibi sizin belirlediğiniz bir süre boyunca BTC’leriniz kilitlenir, yani o süre zarfında çekemez, bozduramaz, transfer edemezsiniz. Kilitli stake’in faiz ödülleri süre sonunda toplu olarak cüzdanınıza yatırılır. Eğer vadesinden önce yani kilitleme zamanından önce stake işlemini bozar, kilidi kaldırırsanız, faiz ödülünüz yanar.

İlginizi Çekebilir:  1Inch coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Stake faiz oranları nedir? Stake ne kadar kazandırır?

Nasıl ki geleneksel finans sistemlerinde faiz oranları bankadan bankaya değişiyorsa, kripto para piyasasında da bu durum böyledir. Stake için verilen ödülün yani faizin yüzdesi, oranı, hatta ödülün hangi para birimiyle verileceği dahi borsadan borsaya değişir. Borsalar kimi zaman faiz (ödül) ödemesini aynı para birimi ile yapar. Örneğin BTC stake ederseniz, BTC olarak faiz (ödül) alırsınız. Ya da BTC yatırırsınız, kazanacağınız faiz (ödül) yüzdesi BTC üzerinden hesaplanır, o anki değeri üzerinden başka bir coin ya da token olarak ödenir. Temelde bu yöntemle gelir kaybı yaşamazsınız, hatta bu durumda kullanılan coin ya da token’lerin değeri artarsa, daha da fazla kar etmiş olabilirsiniz. Örneğin Binance borsasında BNB stake edenlere dağıtılan ALICE isimli coin, bu sayede popüler olarak değeri onlarca kat artmış ve yatırımcılara ekstradan gelir imkanı sunmuştur. Stake faiz oranı ise borsadan borsaya değişir. Genelde borsalar stake oranını APY kısaltmasıyla duyururlar. Bu, “yıllık” faiz oranı demektir. Kilitli ya da esnek olsun farketmeksizin, günlük kazancınız, bu yıllık orana bölünerek hesaplanır.

Stake nedir, Stake etmek ne demek, stake ederek nasıl para kazanılır?

Stake edilebilen coin’ler listesi | Hangi coinler stake edilebilir? Stake yapılabilen coinler neler?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!