Klasik finans sisteminde, elimizde bulunan fiziki para birimlerini banka hesabımıza “vadeli mevduat” olarak yatırırız ve karşılığında da bankalar bize belli bir faiz öder. Buna “parayı faize yatırmak” denir. Yeni nesil dijital finans sisteminde de faizin ve faize yatırmanın karşılığı “stake” ve “stake etmek” kavramlarıdır.

Diyelim ki elinizde 1 BTC var (umarız vardır), bu varlığınızı “hodl etmek” yani uzun süre elinizde tutmak istiyorsanız, spot cüzdanınızda tutmak yerine stake etmek kazançlı bir seçenektir.

Kısacası; elinizdeki kripto para birimini kripto para borsasındaki spot cüzdanınızda ya da uygulama cüzdanınızda ya da donanım / soğuk cüzdanınızda tutmak, kısacası boş boş bekletip “hodl etmek”, klasik tabirle “yastık altında para tutmak”tır.

Yastık altında tuttuğunuz birikiminiz de değerlenir, doğru.

Ancak eğer paranızı kripto borsalarında “stake” ederseniz, yani “faize yatırırsanız”, hem paranız aynı kripto para biriminde kalır (bozulmaz, değişmez) hem de faiz kazanırsınız.

Stake edilen kripto para birimi, yatırıldığında neyse o rakamda ve birimde kalır. Yani stake ettiğiniz 1 BTC, hep 1 BTC’dir. BTC bozdurulup başka bir para birimine vs. çevrilmez.

Stake’in bir vadesi yoktur, dilediğiniz zaman spot cüzdanınıza aynı değerde geri çekebilirsiniz.

Stake ederek kazandığınız faiz, o borsadaki spot cüzdanınıza yansır. Bu, bazen aynı para birimi olabileceği gibi (BTC yatırma karşılığında BTC), bazen de farklı para birimleri de olabilir (BTC karşılığı BNB gibi).

Stake ederek kazandığınız faizi istediğiniz gibi bozdurabilir, takas edebilir, alıp-gönderebilir ya da alışverişte kullanabilirsiniz.

Stake ederek kazandığınız faiz günlük olarak cüzdanınıza yansır.

Eğer stake işlemi yaptığınız kripto para borsası büyük ve güvenli bir borsa ise (ki zaten aksi durumda varlıklarınızı o borsada tutmayın) ana paranız ve faiziniz garantidedir, güvendedir.

Bazı borsalar vadeli stake opsiyonu da sunarlar. Bu da klasik bankacılık sistemlerindeki gibi, belli bir süreliğine faize yatırılan paradır. Örneğin varlığınızı 6 günlüğüne stake etme opsiyonunu seçerseniz, paranız kilitlenir, 6 gün dolmadan çekemezsiniz. Ancak daha yüksek faiz kazanırsınız.

İlginizi Çekebilir:  Stake Etmek Ne Demek? Stake Yapmak Ne Demek? Binance Staking Ne Demek? Stake Etmek Haram Mı? Stake Ne Demek Kripto?

Stake’deki amaç, klasik bankacılık sistemi ile aynıdır. Borsalar sizin stake ettiğiniz yani faize yatırıp onlara borç verdiğiniz parayı kullanırlar. Bu sayede borsalar likidite sağlanır. Elde ettikleri kârın bir kısmını da ödül olarak (faiz) size verirler.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.