Kripto para dünyasına olan ilginin artmasıyla birlikte kripto para madenciliği, kripto para alım satım gibi alanlara yönelen insanların sayısı da bir hayli arttı. Bunlardan biri olan Staking kavramı hakkında oluşturduğumuz içeriği okuyarak Staking nedir, Stakin nasıl yapılır? sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Staking nedir?

Kripto paralar için kullanılan stake etmek, diğer adıyla Staking kavramı, herhangi bir Blockchain ağı üzerinden gerçekleşen operasyonları desteklemek amacıyla fonları kripto para cüzdanında tutma süreci için kullanılır. Basit bir anlatımla, ödül kazanabilmek adına kripto paraları bekletme işlemine Staking adı verilir. Kripto para kullanıcıları kişisel kripto para cüzdanlarını Blockhain aktivitelerine dahil ederek Staking yaparlar.

Staking nedir, nasıl yapılır? Blockchain operasyonlarını desteklerken ödül kazanmak için fonları kitleme süreci için kullanılan Staking, Proof Of Stake algoritması dâhilinde gerçekleşir. Kripto para madenciliğiyle kıyaslandığı zaman stake yapmak daha az karmaşık diyebiliriz. Kripto para madenciliği için kazıma işlemi yapabilmek adına gelişmiş teknolojik cihazlara ve yoğun elektrik enerjisine ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden Staking işlemi kripto para borsasında çevre dostu bir işlem olarak nitelendiriliyor. 

Staking nasıl yapılır?

Stake etmek gibi bir düşünceniz varsa ve Staking nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, stake etme işlemini gerçekleştiren platformları incelemelisiniz. Her platformun kendine özgü Staking koşulları bulunuyor. Stake etme programı sağlayan platformların stake ödül programlarına katılarak pasif kazanç elde edebilirsiniz. 

Staking’den nasıl para kazanılır?

Kripto para cüzdanlarına varlık bulunan kullanıcılar, kripto paralarını bir süreliğine işleme kapatarak Staking Reward (stake ödülü) kazanabiliyor. Stake ödülünün miktarı, kripto para cüzdanınızda tutacağınız kripto para miktarı ve kripto paranızı ne kadar süre bekleteceğiniz gibi etkenlere göre değişkenlik gösterebiliyor. 

Staking işlemi sonucunda pasif kazanç elde ederek aslında hiçbir işlem yapmadığınız için kazanç sağlayabiliyorsunuz. Ama Staking işleminin olumlu olduğu kadar olumsuz olan bazı yönleri de var. Örneğin, kripto para borsası çok değişken bir yapıya sahip olduğu için fiyat dalgalanmalarını söz konusu olduğunda bu durumu değerlendirebilmeniz mümkün değil.

İlginizi Çekebilir:  Uber ve AirBnb yatırımcısı: SpaceX ve Bitcoin insanlığın en büyük iki bahsi

Staking işlemi, risk almaktan kaçınan kripto para yatırımcılarının daha çok ilgisini çekiyor. Hiçbir işlem yapmadan kazanç sağlayabileceğiniz Staking, çoğu yatırımcı için iyi bir seçenek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.