Gelen son dakika haberine göre, Starbucks, McDonalds ve Subway gibi dev şirketler, Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dijital parası yani dijital yuan’ı kullanabileceği bildiriliyor.

Yerel kaynağı InterChain Pulse’un aktardığına göre, Çin’in resmi dijital para biriminin “pilot tanıtım toplantısı” yapıldığı ve ortaya çıktı. Hebei eyaletinin Xiong’An şehrindeki toplantıda çeşitli dijital para araştırma ve geliştirme kurumlarının yanı sıra trader’lar da yer aldı.

Habere göre, toplantıdaki katılımcılar, Qing-Feng Baozi adlı Çin’in en popüler köfteci zincirinin yanı sıra dünya gıda devleri Starbucks ve McDonalds’ın da isminin geçtiği Xiong’An bölgesinde Çin Merkez Bankası’nın resmi dijital parasının test edileceğini konuştu.

Diğer katılımcılar arasında Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Merkez Bankası, Çin İnşaat Bankası, Tencent ve Alipay’in Xiongan şubelerinden temsilciler de hazır bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping.

Şi Cinping’in ‘rüya şehri’ Xiong’An ev sahipliği yapacak

1 Nisan 2017’de Çin Devlet Başkanı Şi Cingping, kendisi için ‘rüya şehir’ tanımlaması yapılan 1 milyonluk nüfusa sahip Hebei eyaletindeki Xiong’An’ı yeşil ve yenilikçi bir şehre dönüştürmeyi planladığını açıklamış ve bu bölgeyi Çin’in 19. ulusal düzeydeki yeni bölgesi ve yeni ekonomik bölgesi olacağını duyurmuştu.

Geçen hafta, Çin Tarım Bankası’nın bir DC/EP cüzdanına dijital yuanın nasıl işleneceğini gösteren deneme amaçlı bir kullanıcı arayüzü geliştirdiği bildirilmişti. Öte yandan bu dijital para biriminin 2022 Kış Olimpiyatları etkinliğinde de kullanılabileceğini ve 2021’in ortasına kadar olası bir lansmana işaret ettiği de gelen haberler arasında.

Çin Merkez Bankası, resmi olarak 2014 yılından bu yana dijital yuan hakkında araştırmalar yapıyor. Bu yılın başlarında merkez bankası dijital para biriminin “sorunsuz bir şekilde ilerlediğini” ve “üst düzey” tasarımının tamamlandığını söylenirken resmi lansman tarihi ise hala bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:  Üçüncü en büyük Bitcoin balinası, 37.5 milyon dolar değerinde BTC satın aldı
Dijital Yuan’ın test edilmesi planlanan Xiong’an’ın yapısı.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.